avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am fost inundata de vecinul de deasupra
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am fost inundata de vecinul de deasupra

Am fost inundata de vecinul de deasupra in data de 19.07.2013. Noi nu locuim acolo, suntem plecati din localitate, muncim intr-un alt oras la aprox 700 Km distanta.
Apartamentul este distrus : dormitorul in totalitate- parchet , mobila, calculator,pereti si partial sufrageria , parchet si pereti , covoare , toate erau noi .
Cel care este proprietarul apartamentului de deasupra este plecat in Spania, parintii lui efectuau modernizari in apartament,iar cauza inundatiei este un furtun din baia lor care s-a retezat ,asa ni s-a spus.
Nu avem asigurare nici noi, nici el, si nici vreo intentie din partea lor de a repara cea ce s-a distrus , nu ne mai raspund nici la telefon .
Avem fotografii cu dezastrul din casa si Nota de constatre din partea administratorului de bloc si bine inteles apartamentul care este distrus .

Nu stim cum sa procedam mai departe, credem ca pe cale amiabila nu se poate!

Va multumesc anticipat daca imi spune cineva cum trebuie sa procedam.
Ultima modificare: Joi, 15 August 2013
guinea, utilizator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 07:02, 17 August 2013
Asigurarea obligatorie nu acopera inundatiile vecinilor sau incendiile. Aceste daune intra in asigurarile facultative.
Asigurarea obligatorie a locuintei acopera doar dezastre cauzate de cutremure, alunecari de teren si inundatii.
cyan a scris:
Asigurarea obligatorie a locuintei acopera doar dezastre cauzate de cutremure, alunecari de teren si inundatii.

... daca guvernul decreteaza zona calamitata ! Altfel, nu le acopera nici pe alea ...
Pai tocmai asta-i "farmecul" asigurarii obligatorii a locuintei AOL(eu)!:)
Asigurarea este la Astra Asigurari - are riscuri de baza si riscuri Suplimentare : EX:
- incendiu, trasnet, explozie, cadri de corpuri,izbire de catre vehicule.
-fenomene atmosferice , greutatea stratului de zapada, avalansa
- apa de conducta
- furt (inclusiv acte de vandalism produse cu ocazia furtului )

In situatia asta mai este nevoie de o alta asigurare , acea asigurare facultativa ?
Daca a costat mai mult de 20 euro nu mai este vorba de asigurarea obligatorie.
www.avocatnet.ro/content/art...
Acum cine doreste sa isi asigure suplimentar locuinta (incendiu, inundatii de la vecini, caderi de meteoriti sau ozn) este obligat sa achizitioneze separat si o asigurare obligatorie a locuintei PAD (cutremur, alunecari, inundatii).

Alte discuții în legătură

Asigurarea apartamentelor in 2016 lily_nic lily_nic Buna, As vrea sa stiu daca imi fac asigurarea facultativa la apartament, full, mai trebuie sa o fac si pe cea obligatorie? Este absurd... din moment ce sunt ... (vezi toată discuția)
Asigurarea obligatorie a locuintelor dellux dellux Daca am incheiat o asigurare facultativa a locuintei de 17 euro trebuie sa am si asigurarea obligatorie PAD ? (vezi toată discuția)
Asigurarea pentru locuinte araoil araoil nu prea stiu, cat de obligatoriu este asigurarea de locuinte la noi si care sunt urmarile daca nu te asiguri.agentii care iti bat zilnic la usa, nu cunosc ... (vezi toată discuția)