Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am fost inundata de vecinul de deasupra
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am fost inundata de vecinul de deasupra

Am fost inundata de vecinul de deasupra in data de 19.07.2013. Noi nu locuim acolo, suntem plecati din localitate, muncim intr-un alt oras la aprox 700 Km distanta.
Apartamentul este distrus : dormitorul in totalitate- parchet , mobila, calculator,pereti si partial sufrageria , parchet si pereti , covoare , toate erau noi .
Cel care este proprietarul apartamentului de deasupra este plecat in Spania, parintii lui efectuau modernizari in apartament,iar cauza inundatiei este un furtun din baia lor care s-a retezat ,asa ni s-a spus.
Nu avem asigurare nici noi, nici el, si nici vreo intentie din partea lor de a repara cea ce s-a distrus , nu ne mai raspund nici la telefon .
Avem fotografii cu dezastrul din casa si Nota de constatre din partea administratorului de bloc si bine inteles apartamentul care este distrus .

Nu stim cum sa procedam mai departe, credem ca pe cale amiabila nu se poate!

Va multumesc anticipat daca imi spune cineva cum trebuie sa procedam.
guinea, utilizator
Este incheiata dupa modificarea legii , dar nu inteleg :
polita se numeste :" Polita de asigurare a locuintei si a continutului MULTIANUALA ASTRA PAD PLUS BONUS" - este de 60euro- este pe parcursul a trei ani- prima rata este de 20 euro.
guinea, utilizator
Din articolul publicat pe avocatnet eu inteleg ca dupa modificarile aparute trebuie incheiate doua asigurari ptr locuinta, una obligatorie de 10 sau 20 Eu functie de locuinta, adica PAd ptr cutremur, alunecari si inundatii si alta suplimentara daca vrei sa iti asiguri locuinta ptr alte riscuri, incendiiu, traznet, etc.
Nu sunt specialist in asigurari dar nu am auzit pana acum sa se incheie politie pe 3 ani, probabil este vorba de 1 an in 3 rate.
Iar daca riscurile sunt toate pe aceeasi politia nu sunt in masura sa apreciez daca se respecta modificarile legii.
Pe site-ul companiei respective de asigurari nu se regaseste tipul de asigurare mentionat de dvs.
[ link extern ]