Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme contract de munca

Buna seara, am mai multe intrebari legate de contractul meu de munca, care nu cred ca este tocmai legal...

1. Nu am fisa de post, desi am inteles ca este obligatorie. Este motiv de demisie sau contractul este nul?
2. Nu am dus adeverinta de la medic cum ca sunt apta de munca, si au trecut 2 ani de la angajare. Este contractul nul sau nu?
3. Am o anexa fara numar la contractul de munca, in care se specifica ca daca parasesc firma in mai putin de 3 ani, trebuie sa rambursez formarea profesionala, dar nicio suma nu e specificata. Avand in vedere ca anexa e fara numar si ca mi-a fost adusa la cunostinta in prima zi de angajare si mi s-a cerut s-o semnez pe loc, este aceasta anexa legala?

Multumesc anticipat, tot ce vreau acum este sa-mi dau demisia si sa nu fiu obligata sa platesc o anexa abuziva, mai ales ca nu mi-au prezentat nicio facture legata de acea formare - am fost doar amenintata cu anexa.
Doamna in cauza nu are nici acum fisa de aptitudine, angajatorul a trimis la medicul de familie, este corect ?

Contractul individual de munca este nul in momentul de fata !

Ce se va intampla ulterior, vom vedea, acum salariatul este nemultumit si noi trebuie sa-i raspundem corect !

Cunostem Legea 53/2003 !

Va rog frumos sa dati raspuns la situatia de fata, asa cum este acum.

Codul Muncii nu se refera la fisa de aptitudini, ci la certificatul medical. Prin urmare, care ar fi va rog textul de lege care se refera la nulitatea c.i.m. ca urmare a neintocmirii fisei de aptitudini?
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Codul Muncii nu se refera la fisa de aptitudini, ci la certificatul medical. Prin urmare, care ar fi va rog textul de lege care se refera la nulitatea c.i.m. ca urmare a neintocmirii fisei de aptitudini?

Codul Muncii Art. 27:
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

(3) Competenta si procedura de eliberare a certificatului medical, precum si sanctiunile aplicabile angajatorului in cazul angajarii sau schimbarii locului ori felului muncii fara certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.

Conform H.G. 355/2007 Art. 17:
Fişa de aptitudine care finalizează examenul medical la angajarea în muncă se completează numai de către medicul de medicina muncii, în două exemplare, unul pentru angajator şi celălalt pentru lucrător.

Cititi cu atentie Art. 27. (3) din Codul Muncii si Hotararea Guvernului nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor.

Salariata in momentul de fata are o fisa de aptitudine eliberata de medicina muncii la care angajatorul trebuie sa fie arondat prin contract de prestari servicii de medicina muncii.
Cunosc destul de bine prevederile Codului Muncii care prevad ca, contractul individual de munca incheiat in lipsa acestui certificat medical este nul absolut.

Dar nu reiese de nicaieri nulitatea c.i.m. in cazul lipsei fisei de aptitudini si apoi asa cum se prevede in art.57 alin.3 C.mun. , nulitatea poate fi acoperita prin prezentarea ulterioara a certificatului medical.
Avem o lege speciala (HG 355/2007) care impune - fisa de aptitudine !!!!

Codul Muncii Art. 27:
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.

(3) Competenta si procedura de eliberare a certificatului medical, precum si sanctiunile aplicabile angajatorului in cazul angajarii sau schimbarii locului ori felului muncii fara certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.

Conform H.G. 355/2007 Art. 17:
Fişa de aptitudine care finalizează examenul medical la angajarea în muncă se completează numai de către medicul de medicina muncii, în două exemplare, unul pentru angajator şi celălalt pentru lucrător.

Avem o lege speciala (HG 355/2007) care impune - fisa de aptitudine !

Cunosc prevederile art. 57 alin (3) din Codul Muncii, eu intreb acum, in momentul de fata cand a aparut conflictul intre angajat si angajator, \"avem certificatul medical (fisa de aptitudine pe lege speciala) la dosar ?\"

Salariata poate considera ca lucreaza in baza unui CIM care este nul ?

Ce poate face angajatorul ulterior nu conteaza, atata timp cat ei sunt in conflict !

Va rog frumos sa privim lucrurile la momentul de fata, avand in vedere ca avem o nemultumire a angajatului.

Cornel Vasile, Consilier juridic