Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea numelui tatalui in certificatul de nastere al ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea numelui tatalui in certificatul de nastere al copilului

buna ziua , as dori sa stiu si eu cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie .
am cunoscut o fata care are deja un copil de 2 ani , iar pe certificatul de nastere este trecuta ea la numele mamei , iar la numelei tatalui nu este trecut nimic doar o simpla linie si as dori sa trec eu numele meu in dreptul tatalui.
astept un raspuns . va multumesc.
deci copilul este al fetei cu care stau dar nu am acte cu ea .
deci aceasta declaratie trebuie sa o dau eu chiar daca nu sunt logodit cu mama fetei ?
si asta e tot ?

da ,declarati o puteti da chiar daca nu suntei casatorit cu mama copilului ,nu va impedica cu nimic sa recunoasteti copilul.
Trebuie sa va ganditi inainte de a actiona daca vreti sau nu sa fiti tatal copilului.
Chiar daca doar il recunoasteti pe copil nu inseamna ca va puteti razgandi maine, si va stergeti numele din certificatul de nastere al copilului.
Va trebui sa actionati in instanta, sa faceti test de paternitate prin care sa dovediti ca nu sunteti tatal natural si ca mama v-a indus in eroare mintind cu privire la paternitate.........
Cel mai corect ar fi sa va casatoriti mai intai si apoi sa adoptati copilul, el va fi cel care va suferi pentru faptul ca nu are tata, apoi are tata si, cine poate stii........, iar nu mai are tata...
ar mai fi o chestie mama fetitei vrea sa trec copilul si pe ea pe numele meu si atunci cum ar trebui sa procedez ?
va multumesc

Luati-o intai de nevasta, ia numele dvs la casatorie, apoi mergeti la starea civila si recunoasteti copilul si ii schimbati si numele.
(trebuie sa stiti ca falsul in declaratii se pedepseste )