Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum scap de actul aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum scap de actul aditional

Buna ziua.

Ma aflu in situatia urmatoare. Lucrez de 3 ani ca inginer pentru o companie mare din Romania. Incepand cu 2012 am fost bagat intr-un program de formare profesionala pe o durata de 3 ani. In fiecare an cate 2 module a cate 4 saptamani. Un modul in tara un modul in strainatate. Am semnat deasemenea un contract aditional in care se prevede ca valoarea totala a cursurilor este de 30.000 euro (suma pe care eu o consider aberant de mare). Pana acum am facut 3 module (adica jumatate). In contract se precizeaza ca daca demisionez la mai putin de 3 ani de la absolvirea cursurilor trebuie sa restitui o suma proportionala cu perioada ramasa din cei trei ani. Momentan am o oferta de angajare de la o alta companie. Oferta este mult mai buna financiar decat la actuala firma, insa nu suficient ca sa acopere cei 15.000. Exista vreo sansa sa scap de aceasta clauza in instanta? Exista posibilitatea sa cad la un comun acord cu actuala companie incat sa se ajunga la o suma ceva mai rezonabila?
Geloo, utilizator
Geloo a scris:

Nu imi face nici o cinste faptul ca vreau sa plec

Ba, faptul ca vreti sa plecati este un lucru cel putin normal, daca nu bun (oricum, e bine ca aveti alternative). =D> Cu cautarea "gaselnitelor" am eu o problema (chiar pentru ca si eu personal m-am facut de ras la viata mea cu argumente sau abordari neserioase; noroc ca omul mai evolueaza).
Vedeti ca am mai completat putin mesajul de mai sus (am editat in acelasi timp).

Numai bine!