Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Referendum pentru maidanezi
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Referendum pentru maidanezi

Romania...o tara inapoiata...o tara care datorita furaciunilor din partea tuturor celor care au luat bani pentru a se ocupa de problema cainilor nu au fost in stare a se descurca.

Uciderea cainilor ce va aduce?
Oprobiul public international.

In tarile dezvoltate animalele sunt protejate insa acolo nu se fura din banii alocati.
Solutia cu adaposturile pentru caini era una simpla insa toti factorii de conducere nu au dorit cu adevarat sa fie rezolvata.

Cat de usor putea fi rezolvata problema si nu au rezolvat-o...
Acum se afla sub presiune si criza de timp si ca sa iasa bine vor sa ucida cainii.
Doar in Romania se poate asa ceva...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
si pac! repede, repede...

Președintele României, domnul Traian Băsescu, a semnat miercuri, 25 septembrie a.c., Decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân.
[ link extern ]
Domnule Adrian Tot, de abia acum ati putea sa incepeti sa va bucurati.
In curand legea va intra in vigoare.
Mai bine stateau cuminti parlamentarii si nu depuneau obiectia de neconstitutionalitate ca mergea bine de tot cu avocati sa blocheze aplicarea legii...
Acum au stricat treaba...

Dar...se spune ca avocatii mereu gasesc solutii si cum ONG-urile presupun ca au si avocati legea tot nu se va aplica...
In consecinta, se poate afirma ca, degeaba se da o lege care este nedreapta...pentru ca legile nedrepte nu se pot aplica...;)

Daca parlamentarii stateau cuminti dura inca cativa ani pana sa se poata aplica legea eutanasierii...
Acum este greu de spus deoarece poate fi vorba doar de luni...
Dar...cum se dau termene lungi la judecati se poate ajunge si la ani...
Cred ca multi caini vor muri de batranete...si imi pare corect sa fie asa...

asta cred ca e singura productie ("lege") a parlamentului asta (de 600 de persoane, plus mii de soferi, secretare... ) intr-un, aproape, 1 an de functionare.

si asta proasta (productia).

sau, ma rog, "absurda". si, evident, "nu poate fi pusa in aplicare".

pentru ca "cere omului sa nu fie om".

ContSters257414, utilizator