Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pescuit
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pescuit

buna seara.rog pe aceasta cale sa ma ajutati cu urmatoarea problema:in cazul in care merg impreuna cu mai multi pescari in marea teritoriala-Marea Neagra si ma indepartez de tarm cu vreo 15 mile marine.stiu ca limita ar fi de 12 mile marine.daca e asa...va rog confirmati.dar daca vreau sa ma duc mai departe de 12 mm am nevoie de vreo aprobare ,sau pot merge pur si simplu?si as mai avea o dilema:daca pe la vreo 14 mm ..sa zicem ca ..eu conduc barca,si.....fac o manevra brusca,iar 2 persoane cad in apa si mor.ce s-ar intampla in acest caz?ma fac vinovat de aceasta imprejurare?comit vreo infractiune?ar fi ucidere din culpa ?cine m-ar judeca?cine ar fi de competenta sa ma judece si sa ma condamne?ar putea un avocat sa castige in acest caz(daca m-ar apara)?
Va multumesc!
sunt nedumerit.ce lege s-ar aplica?cea romana?in caz afirmativ ,dece?
cristyan., utilizator
in atentia persoanei care a prezis''cei 8 ani cu acea aparare;in timpul simularii''procesului desfasurat in ''amfiteatru am abordat problema din punct de vedere a sigurantei si anume am explicat in ''instanta faptul ca este necesara o expertiza'' a ambarcatiunii(,care sa ateste faptul ca era prevazuta cu bordaj de protectie) pentru a stabili nevinovatia clientului meu.Va multumesc tuturor de colaborare!
=D>