Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Suntem mai multi mostenitori pe un teren agricol si avem contract de arendare pe mai multi ani.Cum se procedeaza daca o parte dintre noi vor sa-si vanda partea, dar nu am facut iesirea din indiviziune?
Dupa sistarea starii de indiviziune prin imparteala, cota-parte din dreptul de proprietate poate fi transmisa catre o terta persoana.In cazul in care exista acordul de vointa al tuturor copartasilor, conform regulii unanimitatii, bunul poate fi instrainat.

Arendasul detine un drept de preemtiune, la dobandirea bunului.