Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in Spania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in Spania

Buna ziua.Am divortat in Spania acum 2 ani.Am trimis sentinta in tara si a fost recunoscuta la tribunalul unde am avut ultimul domiciliu.Insa cand am vrut sa-mi reanoiesc cartea de identitate la Consulat am intampinat probleme.Mi s-a spus ca nu am nici un nume intrucat in sentinta nu este specificat ce nume voi relua dupa divort si ca nu am dreptul nici la numele de dinainte de casatorie si nici a fostului sot.De atunci tot intreband ....si nimeni nu stie sa-mi dea un raspuns clar.In tara la respectivul tribunal mi-au spus ca nu au mai avut un asemenea caz,avocatul mi-a spus ca trebuie sa redeschid proces ....in Spania mi-au spus ca nu pot "adauga "acel paragraf care prevede reluarea numelui intrucat nu le permite legislatia.Chiar atat de dificil poate fi sa-ti reiei propriul tau nume?Va multumesc.
Va multumesc.Voi incerca....sper sa reusesc.