Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... redistribuirea posturilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

redistribuirea posturilor

Sunt angajata la o firma cu activitate in comert de 7 luni.Este o firma renumita cu sedii in aproape toate orasele tarii,care in urma cu jumatate de luna ne-au anuntat ca,datorita crizei economice,sunt nevoiti sa reduca aprox.30%din personal.Si pentru ca nu pot sa ne dea afara,ne pun la dispozitie alte posturi "vacante"in incinta companiei.Pana aici,totul e ok.Insa daca nu accepti postul care ti se ofera,esti liber sa pleci,adica sa iti dai demisia.
Intrebarea mea este ce as putea sa fac,daca postul care mi se ofera nu imi convine(deoarece posturile vacante sunt muuul diferite de postul prezent si conditiile mult mai jalnice).Ei spun ca daca nu,imi semnez demisia,insa nu sunt ei cei care vor sa ma dea afara,fara motiv,doar ca sa reduca din personal?Nu ar trebui sa ma concedieze cu specificarea asta,si daca da,eu beneficiez de somaj,sau alte drepturi?
Cum trebuie sa procedez in aceste situatii?
Da,am contract individual de munca.Ma intreb daca se poate incadra si la art.48 si art.52 ceea ce fac ei,am vazut ca sunt si articole care sunt un pic in favoarea angajatorului,sa movifice locul si felul muncii fara consimtamantul meu?
Dupa cum ati vazut si dvs. in art.48 si 52 din Codul muncii, nu este chiar asa de usor sa schimbi un loc de munca sau sa suspenzi un CIM unilateral. Sunt niste conditii mai speciale.
Multumesc pentru respunsuri.As mai avea o adaugare,daca am 7 luni si dvs.spuneti ca pot lua somaj,ce vechime minima trebuie sa am la locul de munca ca sa beneficiez de somaj?
Trebuie sa aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni.
Cele 12 luni lucrate nu trebuie sa fie consecutive sau la un singur angajator.
Iara-si a inceput calvarul...ne-au mai lasat sa treaca pastele,ca bineinteles aveau nevoie de personal ,iar acum ma numar si eu printre cei care au fost alesi pentru repartizare.As mai avea nevoie de niste raspunsuri la intrebari,pentru ca acum sunt la un pas de a ramane fara loc de munca si va rog din suflet sa ma ajutati.
Ieri m-au anuntat ca vor sa ma trimita in alta parte in incinta companiei,cu pretextul ca se fac disponibilizari si sunt presati de alti manageri care au nevoie de angajati in alte departamente.Mi-ai spus doar verbal ca nu e o propunere,ci sunt obligata intr-un fel sau altul sa accept sau semnez demisia,si ca trebue sa le dau un raspuns a doua zi.
1.Are dreptul angajatorul sa imi dea termen o zi de gandire,sau sunt obligati prin codul muncii,cu privire la desfiintarea postului sa am 3 zile?
2.Mi s-a spus ca daca nu accept sa plec de buna voie,vor sta cu ochii pe mine si imi vor cauta sa imi faca 3 rapoarte cu abateri si asa ma pot da afara fara nici o problema.Functia mea e de casiera si lucrez cu banii.Niciodata nu mi-au spus ca am iesit lipsa,insa cand le-am spus demersurile care se fac in cazul desfiintarii postului cu privire la codul muncii(bineinteles ca nu se asteptau,au fost multi care au acceptat sa semneze demisia,eu fiind sungura dintr-un colectiv de 200 de oameni care incerc sa imi apar drepturile,cu toate ca le-am spus si colegilor),mi-au spus ca am iesit lipsa de multe ori,si sume mari si sustin ca m-au anuntat si mi-au si aratat.Asa ceva nu s-a intamplat,nu mi-au zis niciodata,mai ales sa imi si arate pe hartie.
Pot sa ma dea afara cu 3 rapoarte cu abateri de genu:am iesit lipsa,am vorbit cu colega in timpul serviciului,am schimbat bani cu colega(acestea sunt specificate in fisa potului ca nu avem voie),sau este nevoie de motive intemeiate si palpabile?Imi puteti da exemple?Cum pot sa le contestez in cazul in care sunt acuzatii false?
3.In CIM scrie la clauze de mobilitate:"Refuzul angajatului de a-si desfasura activitatea in cadrul unui nou loc de munca,astfel cum despune angajatorul in temeiul prezentului contract constituie abatere disciplinara grava.Prin exceptie de la alin.(..),angajatul va putea refuza mutarea la noul loc de munca doar in temeiul unor motive temeinice si obiective.In cazul in care angajatului i se va modifica locul de munca in temeiul prezentului articol,va beneficia de un spor de salariu pe o perioada determinata."
Ce sa inteleg din aceasta clauza,ca sunt obligata sa accept,sau sa am motive intemeiate sa refuz noul loc de munca,mentionez ca nu specifica transfer la alte departamente,ci mai mult legat de mutarea in alt oras cu locul de munca,asa specifica in articolul dinaintea celui scris.
4.Daca reusesc sa gasesca motive sa ma dea afara din motive legate de persoana mea si nu din motive care nu sunt legate de persoana mea,cu ce articol ar trebui sa ma concedieze.Voi avea probleme la urmatoarea angajare daca este specificat articolul respectiv?Sau ce dezavantaje as avea?Mai primesc somaj si salariu compensator sau nu mai am dreptul?Sunt convinsa ca ei nu ma var concedia sub nici o forma cu art. 65 din codul muncii,ci imi vor cauta sau inventa abateri sa ma dea afara din cauza ca "am prea multe abateri".
Va rog frumos sa imi da-ti sfaturi sa fac ce e mai bine pentru mine,nimeni nu are curajul sa isi apere drepturile din atatia angajati cati suntem,iar de gasit alt job va fi greu cu perioada de criza.