Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensatoriu in caz de concediere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensatoriu in caz de concediere?

Daca firma nu are CCM pe unitate si a dispus incetarea CIM din motive ce nu tin de persoana angajatului - concediere, in acest caz conform CCM la nivel national 2007-2010 angajatorul trebuie sa acorde o conpensatie de cel putin un salariu lunar? Sau se raporteazanumai la CIM unde nu se precizeaza nimic referitor la salarilie compensatorii?
Apelati la un executor judecatoresc dupa le legalizati hotararea cu mentiunea definitiva si irevocabila.
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

Salariile compensatorii si numarul acestora se stabilesc prin CIM .
Deci in cazul in care in CIM nu au fost prevazute , angajatorul nu are obligatia de a acorda salarii compensatorii unui salariat disponibilizat in baza art.65 din Codul Muncii.
:stunned::stunned::stunned:

Nu toate prevederile contractului colectiv de munca sunt cuprinse in cim, asta nu inseamna ca nu se aplica. Fiind prevazut in CCMUN aplicabil se acorda fara nici o discutie.