Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare cota mostenire

ce act trebuie facut la notar daca vreau sa-i dau partea mea dintr-un apartament fratelui meu
Mergeti la un notar si faceti act de partaj in care va fi specificat ca pe cota dvs fratele va platit o suma de bani(sulta).
Asta daca s-a dezbatut succesiunea-adica daca dvs si fratele sa aveti certificate de mostenitor cu cotele ce va revin.
Daca nu mergeti la notar si faceti succesiunea si apoi partajul.
Este mai ieftin si dureaza si putin.
maria dinca, utilizator