avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare cota mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare cota mostenire

ce act trebuie facut la notar daca vreau sa-i dau partea mea dintr-un apartament fratelui meu
Cel mai recent răspuns: maria dinca , utilizator 14:56, 20 Septembrie 2013
Mergeti la un notar si faceti act de partaj in care va fi specificat ca pe cota dvs fratele va platit o suma de bani(sulta).
Asta daca s-a dezbatut succesiunea-adica daca dvs si fratele sa aveti certificate de mostenitor cu cotele ce va revin.
Daca nu mergeti la notar si faceti succesiunea si apoi partajul.
Este mai ieftin si dureaza si putin.
Ultima modificare: Vineri, 20 Septembrie 2013
maria dinca, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum este mai bine (cumparare cota mostenire) Eusint Eusint Sintem 2 frati mostenitori al unui apartament cu 3 camere.Eu vreau sa cumparare de la sora mea jumatatea ei pe care trebuie sa in platesc. 31000. Eu vreau ... (vezi toată discuția)
Vânzare apart dumas2000 dumas2000 Bună ziua, am și eu o întrebare..Vrem sa vindem un apartament. Suntem o sora și un frate la părinți. Mama este la a 2a căsătorie după ce tata a ... (vezi toată discuția)
Moștenirea intre frați Drusil Drusil Tatăl nostru a decedat acum doua săptămâni și a rămas moștenire o casă la țară cu un hectar de pămînt și un apartament . Suntem doi frați și ... (vezi toată discuția)