avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj apartament - ce pretentii poate avea sotul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj apartament - ce pretentii poate avea sotul?

Buna ziua!
Situatia este urmatoarea: contractul de vanzare-cumparare a apartamentului este doar pe numele meu de domnisoara, pentru ca a fost semnat inainte de casatorie. Doar ultimele cateva rate au fost achitate dupa casatorie, iar pe chitanta, desigur, figureaza numele nou.
In aceste conditii, ce pretentii poate avea fostul sot la un eventual partaj?
Toate ratele au fost platite de mine, chiar si dupa casatorie. Fostul sot nu a platit nimic si nici nu ar fi putut, pentru ca, din salariul lui, nu atat de mare, platea atunci ratele pentru apartamentul lui si pentru inca un credit, tot pe numele lui, dinainte de casatorie.
Va multumesc!
In orice caz, eu nu am nicio pretentie. El este cel care are mari pretentii in ceea ce priveste apartamentul meu.
Si cand si-a vandut dl. apartamentul? in timpul casatoriei?
Da, in timpul casatoriei.
poate zice si poate proba ca banii i-a investit in ap dvs. :(
Exaaaaact. Partajul e un lucru complex, mai bine va duceti dv. la un avocat cu actele si povestea.
Ce s-a intamplat cu banii din vanzarea apartamentului sotului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj cri_xtina cri_xtina Sunt in divort de sotul meu,pe 21 mai am termen.As vrea sa stiu in caz de partaj daca sotul poate avea pretentii asupra apartamentului detnut dinainte de ... (vezi toată discuția)
Am făcut un credit ipotecar înainte de căsătorie. are soțul meu dreptul la acest apartament în timpul căsătoriei sau după divorț? Hmam Hmam Buna ziua, am facut un credit ipotecar la banca inainte sa ma marit pt un apartament care este pe numele meu de fată. Are soțul meu dreptul la acest ... (vezi toată discuția)
Partaj ContSters168872 ContSters168872 Apartament luat cu credit, ultima parte a creditului a fot plătit împreună cu fosta soție... cca 3.000 dolari, întrebarea mea e :ce cota parte are dreptul ... (vezi toată discuția)