Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea Fondului Funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea Fondului Funciar

Va rog, cine ma poate lamuri? In 1974 parintii mei au cumparat casa de la Stat cf Legea 4/1974 iar in Decizie si in Titlul de proprietate sunt trecuti la teren :100 mp ,,atribuiti tov. X in indiviziune care fac parte din suprafata totala de 360 mp '' a intregii gospodarii. Conform cererii de retrocedare( punere in posesie) a Legii Fondului Funciar eu am primit in proprietate doar cei 100 mp din totalul de 360.
Bun! Alti vecini au cumparat casele de la Stat dupa Revolutie si , conf Ord prefectului au fost improprietariti cu intreaga suprafata de 360 mp.
Am facut demersuri in timp la primarie fara rezultat, Cine are experienta in domeniu... am sanse sa castig IN INSTANTA diferenta de teren care practic este tot in curte la mine dar platesc chirie pentru ea ?? Va multumesc pentru raspuns!
Pai ...! asa este ca ma asteapta o mare batalie? nu stiu ce inseamna asta ,,uzucapiune" dar stiu ca trebuie sa rezolv, altfel...cum pot vinde casa????
Stoiancornel, utilizator
tre' sa faceti cum va spun..o iesire din indiviziune

ubik zice/stie el ..dar din ardeal