Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restante banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restante banca

Buna ziua.Am un credit ipotecar la care sunt girant platitor.De ceva timp sunt in imposibilitate de a plati rata si am primit somatie de la o firma de recuperare sa platesc restantele.Nu mai am nici o posibilitate de a plati.Sunt constienta ca voi pierde ce am ipotecat.Eu detin un apartament in care locuiesc si intrebarea mea este:sunt in pericol de a imi pierde si acest imobil proprietate si neipotecat daca sunt girant si cel ipotecat nu acopera creditul bancar? Pana unde vor merge cei de la recuperari?Titularul creditului nu mai detine nici o proprietate..Multumesc anticipat
Gasiti cumparator pt garsoniera, ca sa obtineti cel mai bun pret. Daca nu se acopera creditul, va fi executat si apartamentul. daca nu gasiti dvs o modalitate sa achitati, veti pierde sigur ambele imobile. Executorii au clienti care vin sa cumpere la preturi de nimic. Poate pierdeti ambele imobile si tot ramaneti datoare. nu va jucati cu asa ceva. Daca garsoniera nu acopera, vindeti apartamentul, dar tot ramaneti cu ceva, mai bine decat cu nimic.
Nu am cum sa vand in momentul asta garsoniera pentru ca e sub ipoteca si nu se ridica ipoteca decat in momentul stingerii datoriei la banca.Ca sa nu pierd si apartamentul ar fi bine sa vand copiilor inainte sa ajunga dosarul la executori judecatoresti?Multumesc frumos pentru raspuns.
Evident ca puteti vinde cu acordul creditorului ipotecar si cu conditia sa stingeti mai intai datoria catre ei. Da, puteti vinde, ca sa evitati executarea. Vanzarea pote fi desfiintata, ca fiind facuta in frauda creditorului.
Are vreo importanta data la care a fost vanzarea?Daca ea este cu mult inainte de inaintarea dosarului catre judecatorie tot se mai poate desfiinta?Daca vinzarea-cumpararea apartamentului neipotecat este catre o persoana straina de cauza ce se poate intampla?tot se desfiinteaza contractul?multumesc anticipat pentru raspuns
Important e sa existe dovada platii pretului.