avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare consiliul director intr-un ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare consiliul director intr-un ONG

Buna ziua,
Dorim schimbarea presedintelui unei Asociatii (nu este asociatie de proprietari ci ong).
El este numit in Actulul Constitutiv si in Statut. In statut apare aceasta informatie cu privire la Consiliul Director:
1. Asociatia este administrata de urmatorul consiliu director:
x - nume
x - nume
x - nume
2. Mandatul unui Consiliu Director este de un an.
3. Primul Consiliu Director este compus din:
x - nume
x - nume
x - nume

A trecut mai mult de un an de la infiintarea asociatiei, aproape doi. Intelegem ca consiliului director deja i-a expirat mandatul.
Ma intereseaza urmatorul lucru:
1) Ce trebuie facut pentru a schimba Presedintele asociatiei;
2) trebuie schimbat statutul si legalizat la notar impreuna cu actul constitutiv?
Multumesc
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: hobincu_elena , utilizator 16:29, 25 Ianuarie 2022
la care raspunsuri va referiti, ale cui?
Bună ziua,doresc sa demisionez dintr-un ONG,menționez ca sunt membru simplu ,dar sunt împuternicit prin act notarial sa reprezint asociația în fata justiției. Asociația nu funcționează practic,din 2012,e pe zero de atunci.Nu fac parte din Consiliul de Administrație și nu am nici funcție în această Asociatie. Vreau sa ies din această asociație,va rog sa-mi spuneți ce trebuie sa fac .Ajunge o cerere de mână către Consiliul de administrație sau mai trebuie sa merg și la notar?Mentionez ca sunt simplu membru al unu ONG,și împuternicit sa reprezint Asociația în justiție pentru care am un Act Notarial. Va intreb:prin simpla demisie din Asociație ,nu mi se anuleaza și acea împuternicire notariala ,ce ar trebui sa mai fac?Va mulțumesc
Ultima modificare: Marți, 25 Ianuarie 2022
hobincu_elena, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea noii structuri de conducere Augusta_68 Augusta_68 La o ASOCIATIE (OUG 26/2000) la retragerea unui membru, inscrierea altui nou membru, alegeri noi in componenta CONSILIULUI DIRECTOR... se actualizeaza actul ... (vezi toată discuția)
Hotararile adunarii generale prin care a fost schimbat consiliul director nu au fost inregistrate de judecatorie in registrul asociatiilor si fundatiilor !! judgement judgement Ce se-ntampla cand hotararile Adunarii Generale prin care a fost schimbat Consiliul Director nu au fost inregistrate de Judecatorie in Registrul asociatiilor ... (vezi toată discuția)
Notificare schimbare componenta consiliu director asociatie iuliana26 iuliana26 Buna ziua, Ma puteti ajuta cu mai multe detalii referitoare la notificarea pe care trebuie sa o fac judecatoriei Sector 3 cu privire la schimbarea ... (vezi toată discuția)