Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbare consiliul director intr-un ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbare consiliul director intr-un ONG

Buna ziua,
Dorim schimbarea presedintelui unei Asociatii (nu este asociatie de proprietari ci ong).
El este numit in Actulul Constitutiv si in Statut. In statut apare aceasta informatie cu privire la Consiliul Director:
1. Asociatia este administrata de urmatorul consiliu director:
x - nume
2. Mandatul unui Consiliu Director este de un an.
3. Primul Consiliu Director este compus din:
x - nume

A trecut mai mult de un an de la infiintarea asociatiei, aproape doi. Intelegem ca consiliului director deja i-a expirat mandatul.
Ma intereseaza urmatorul lucru:
1) Ce trebuie facut pentru a schimba Presedintele asociatiei;
2) trebuie schimbat statutul si legalizat la notar impreuna cu actul constitutiv?
Multumesc
O zi buna!
la care raspunsuri va referiti, ale cui?
Bună ziua,doresc sa demisionez dintr-un ONG,menționez ca sunt membru simplu ,dar sunt împuternicit prin act notarial sa reprezint asociația în fata justiției. Asociația nu funcționează practic,din 2012,e pe zero de atunci.Nu fac parte din Consiliul de Administrație și nu am nici funcție în această Asociatie. Vreau sa ies din această asociație,va rog sa-mi spuneți ce trebuie sa fac .Ajunge o cerere de mână către Consiliul de administrație sau mai trebuie sa merg și la notar?Mentionez ca sunt simplu membru al unu ONG,și împuternicit sa reprezint Asociația în justiție pentru care am un Act Notarial. Va intreb:prin simpla demisie din Asociație ,nu mi se anuleaza și acea împuternicire notariala ,ce ar trebui sa mai fac?Va mulțumesc
hobincu_elena, utilizator