avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... model contract de vz-cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

model contract de vz-cu uzufruct

Buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de contract de vz-cu pentru un uzufruct ?
Mentionez ca am un contract de vz-cu cu uzufruct, iar uzufructuarii vor acum sa-mi vanda si uzufructul.
Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: GAGIU1982 , utilizator 18:30, 26 Martie 2009
As mai avea o intrebare dl. Themis : daca actul ramane asa, dupa moartea parintilor, la ce perioada se prescrie datu asta in judecata ? Se poate sa o dea fratii pe prietena mea injudecata si dupa 30 de ani de la moartea parintilor ?
Sau dupa 3 sau cinci ani se prescrie ?
Exista vreun termen de prescriere legal pentru asa ceva ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cumparare cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, am incheiat cu prietena mea (noi necasatoriti) un contract de vz-cu cu uzufruct (fara alta clauza), noi fiind nuzi proprietari iar parintii ei ... (vezi toată discuția)
Vanzare cu titlu oneros a uzufructului GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, parintii mi-au facut acum un an act de vz-cu cu uzufruct pe casa care o detin. Acum vor sa-mi vanda si uzufructul in ideea ca fratilor mei le vor ... (vezi toată discuția)
Atacarea unui act de vz-cu cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, vreau sa stiu, daca am incheiat un contract de vz-cu cu uzufruct cu niste straini pe o casa, mai poate copii acestora sa-mi atace mie actul? ... (vezi toată discuția)