avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de Munca Perioada Determinata - Prelungire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de Munca Perioada Determinata - Prelungire

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru prelungirea CIM perioada determinata. Eu as prefera sa fac un act aditional pentru prelungire, dar am vazut intr-un carnet de munca ca prelungirea s-a facut in baza unei decizii. Si inca o rugaminte: care este articolul din CM la care reglementeaza aspectul asta.
Multumesc frumos.
aveti dreptul doar la somaj daca indepliniti conditiile...
1. Incetarea c.i.m. la expirarea duratei pentru care a fost incheiat, da posibilitatea fostului salariat sa beneficieze de indemnizatia de somaj in conditiile legii.

2. In cazul incetarii c.i.m. in temeiul art.56 lit.j C.mun. nu se acorda salarii compensatorii.

3. Nu exista demisie c u acordul partilor ... ori c.i.m. inceteaza prin demisie sau c.i.m. inceteaza cu acordul partilor.
va multumesc pentru lamuriri.

Ceea ce imi e neclar consta in faptul ca pe colega mea o conditioneaza ca pentru o luna de prelungire a contractului pe perioada determinata sa isi scrie cerere de incetare a contractului cu acordul partilor.
Nu vad rostul atata timp cat dupa ce trece acea luna firma nu ii mai prelungeste ...
Buna ziua.Am 2 contracte pe durata determinata, unul de la 15.03.2011 si este pe 3 luni pana la 15.06.2011si altul de la 01.03.2011 pana la 01.06.2011.Eu cum trebuie sa scriu pe contract si in revisal la perioada de la 15.03.2011 pana la 15.06.2011 sau pana la 14.06.2011, respectiv 31.05.2011.
Perioada care se trece in REVISAL este 15.03.2011 - 15.06.2011 , respectiv 01.03.2011 - 01.06.2011.

Alte discuții în legătură

Pana cand se poate prelungi un contract de munca pe perioada determinata? micaelamicaela micaelamicaela Buna ziua, De cate ori se poate prelungi un contract de munca pe perioada detrminata si cu cate zile? Eu am fost angajata initial pe o perioada de 2 luni, ... (vezi toată discuția)
Prelungire contract perioada determinata Ank27 Ank27 Buna ziua!Imi puteti confirma ca, contractul de munca incheiat pe durata determinata se poate prelungi de \"n\" ori in decurs de 36 luni, dar durata unei ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada determinata prelungit? luminita_gab luminita_gab un contract de munca incheiat pe perioada determinata, poate fi prelungit? in ce conditii? pentru ce perioada! (vezi toată discuția)