avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de Munca Perioada Determinata - Prelungire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de Munca Perioada Determinata - Prelungire

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru prelungirea CIM perioada determinata. Eu as prefera sa fac un act aditional pentru prelungire, dar am vazut intr-un carnet de munca ca prelungirea s-a facut in baza unei decizii. Si inca o rugaminte: care este articolul din CM la care reglementeaza aspectul asta.
Multumesc frumos.
Daca ctr. de munca este incheiat pana in data de 09.08.2011 cu ce data fac actul aditional de prelungire si mai ales cand declar la ITM si cum ?
Eu stiam ca nu se face act aditional ci trebuie sa inchei un nou contract insa incep sa cred ca inspectorul ( cartile de munca se tineau la ITM)care opera actele firmei noastre era mai comod si nu vroia sa se incurce in acte aditionale si ctr. de munca.
raluca constantinescu a scris:

Daca ctr. de munca este incheiat pana in data de 09.08.2011 cu ce data fac actul aditional de prelungire si mai ales cand declar la ITM si cum ?
Eu stiam ca nu se face act aditional ci trebuie sa inchei un nou contract insa incep sa cred ca inspectorul ( cartile de munca se tineau la ITM)care opera actele firmei noastre era mai comod si nu vroia sa se incurce in acte aditionale si ctr. de munca.







Daca cititi cu ATENTIE postarile anterioare, o sa gasiti si raspunsurile care va intereseaza.





raluca constantinescu a scris:

Daca ctr. de munca este incheiat pana in data de 09.08.2011 cu ce data fac actul aditional de prelungire si mai ales cand declar la ITM si cum ?
Eu stiam ca nu se face act aditional ci trebuie sa inchei un nou contract insa incep sa cred ca inspectorul ( cartile de munca se tineau la ITM)care opera actele firmei noastre era mai comod si nu vroia sa se incurce in acte aditionale si ctr. de munca.



Daca durata c.i.m. expira pe 09.08.2011, actul aditional trebuie incheiat intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii... adica , cel mai tarziu in data de 6 sept.2011 si transmis in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare, adica ultima zi fiind 5 sept.2011.
Actul aditional de prelungire trebuie sa-si produca efecte tot cu data de 09.08.2011.
Si cum declar in Revisal un act aditional?Eu nu am stiut pana acum ca se poate face act aditional pentru prelungire si nu stiu cum sa fac.
Imi cer mii de scuze ca va sacai.Va multumesc!
Simplu : dati modificare durata c.i.m. , lasati data de inceput si modificati data de sfarsit ... la alte detalii scrieti actul adituonal in baza caruia s-a decis prelungirea.

Alte discuții în legătură

Pana cand se poate prelungi un contract de munca pe perioada determinata? micaelamicaela micaelamicaela Buna ziua, De cate ori se poate prelungi un contract de munca pe perioada detrminata si cu cate zile? Eu am fost angajata initial pe o perioada de 2 luni, ... (vezi toată discuția)
Prelungire contract perioada determinata Ank27 Ank27 Buna ziua!Imi puteti confirma ca, contractul de munca incheiat pe durata determinata se poate prelungi de \"n\" ori in decurs de 36 luni, dar durata unei ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada determinata prelungit? luminita_gab luminita_gab un contract de munca incheiat pe perioada determinata, poate fi prelungit? in ce conditii? pentru ce perioada! (vezi toată discuția)