Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de Munca Perioada Determinata - Prelungire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de Munca Perioada Determinata - Prelungire

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru prelungirea CIM perioada determinata. Eu as prefera sa fac un act aditional pentru prelungire, dar am vazut intr-un carnet de munca ca prelungirea s-a facut in baza unei decizii. Si inca o rugaminte: care este articolul din CM la care reglementeaza aspectul asta.
Multumesc frumos.
buna ziua,
In data de 21.02.2011 am incheiat un contract pe perioada determinata pe cinci luni.si se mai doreste sa se faca un act aditional pentru prelungirea perioadei cu inca sase luni.Este ok.
Iordache Oana a scris:

buna ziua,
In data de 21.02.2011 am incheiat un contract pe perioada determinata pe cinci luni.si se mai doreste sa se faca un act aditional pentru prelungirea perioadei cu inca sase luni.Este ok.

Da, este perfect valabil sa-l prelungiti cu inca 6 luni durata acelui c.i.m. ...
buna ziua, sunt noua pe forum si as avea nevoie de ajutor
am foarte multi angajati cu cim pe perioada determinata ,contractul initial este de 3 luni la care pina in prezent am facut cite 2 acte aditionale a cite 3 luni fiecare /cim. Pot sa fac acte aditionale pe cite 3 luni pina ajung la perioada maxima de 36 luni ?La itm mi s-a spus ca daca actul aditional este de 3 luni si o zi pot face cite vreau dar nu am inteles ce au vrut sa spuna .In momentul angajarii trebuia sa trec in cim articolul in baza caruia se incheie contractul pt ca eu nu am trecut decit perioada de la pina la .Multumesc
Art.82 (3) C.mun. dispune ca , contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.

Textul de lege nu reglementeaza numarul maxim de prelungiri ale duratei c.i.m. care se pot efectua pana la durata maxima pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m. (36 luni).

Art. 83 din Codul Muncii reglementeaza cazurile de incheiere a contractului individual de munca pe durata determinata, si anume:
ontractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
a) inlocuirea unui salariat in cazul suspendarii contractului sau de munca, cu exceptia situatiei in care acel salariat participa la greva;
b) cresterea si/sau modificarea temporara a structurii activitatii angajatorului;
c) desfasurarea unor activitati cu caracter sezonier;
d) in situatia in care este incheiat in temeiul unor dispozitii legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fara loc de munca;
e) angajarea unei persoane care, in termen de 5 ani de la data angajarii, indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta;
f) ocuparea unei functii eligibile in cadrul organizatiilor sindicale, patronale sau al organizatiilor neguvernamentale, pe perioada mandatului;
g) angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
h) in alte cazuri prevazute expres de legi speciale ori pentru desfasurarea unor lucrari, proiecte sau programe.
Buna ziua!As dori sa stiu daca exista o obligativitate a angajatului si/sau a angajatorului de a anunta neprelungirea contractului de munca in cazul in care acesta este incheiat pe o perioada determinata.Iar in situatia in care angajatul nu doreste prelungirea lui ,poate acesta sa beneficieze de somaj?
blue19, utilizator