avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de Munca Perioada Determinata - Prelungire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de Munca Perioada Determinata - Prelungire

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru prelungirea CIM perioada determinata. Eu as prefera sa fac un act aditional pentru prelungire, dar am vazut intr-un carnet de munca ca prelungirea s-a facut in baza unei decizii. Si inca o rugaminte: care este articolul din CM la care reglementeaza aspectul asta.
Multumesc frumos.
@ mihabucur76
Puteti sa mai prelungiti durata c.i.m. pana la implinirea duratei maxime prevazute de Codul Muncii - 36 luni.
freeelis a scris:

@ mihabucur76
Puteti sa mai prelungiti durata c.i.m. pana la implinirea duratei maxime prevazute de Codul Muncii - 36 luni.


Da, dar de cand, era intrebarea mea?de la 01.10.2011 pana la sfirsitul celor 36 de luni se poate face ultima prelungire??nu eram sigura daca am facut corect calculele in ceea ce privesc prelungirile contractului.
Atata timp cat Codul Muncii nu mai prevede niciun numar maxim de prelungiri, consider ca prelungirea duratei de paote face de mai multe inauntrul termenului de 36 de luni.
freeelis a scris:

Atata timp cat Codul Muncii nu mai prevede niciun numar maxim de prelungiri, consider ca prelungirea duratei de paote face de mai multe inauntrul termenului de 36 de luni.

Contractul este de la 01.01.2011, si de la 01.07.2011 se va prelungi pana la sf celor 36 de luni.Asta inseamna pana la 01.01.2014 sau 01.01.2013, am intrebat 3 persoane si am primit raps diferite asa ca prefer sa va intreb pe dvs.
Pana la 01.01.2014 ...:)

Alte discuții în legătură

Pana cand se poate prelungi un contract de munca pe perioada determinata? micaelamicaela micaelamicaela Buna ziua, De cate ori se poate prelungi un contract de munca pe perioada detrminata si cu cate zile? Eu am fost angajata initial pe o perioada de 2 luni, ... (vezi toată discuția)
Prelungire contract perioada determinata Ank27 Ank27 Buna ziua!Imi puteti confirma ca, contractul de munca incheiat pe durata determinata se poate prelungi de \"n\" ori in decurs de 36 luni, dar durata unei ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada determinata prelungit? luminita_gab luminita_gab un contract de munca incheiat pe perioada determinata, poate fi prelungit? in ce conditii? pentru ce perioada! (vezi toată discuția)