Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA rambursare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

rambursare TVA

am deschis de cateva luni o firma platitoare de TVA , si as dori sa stiu ce inseamna rambursarea TVA-ului , ce criterii trebuiesc indeplinite , ce implica asta , cand se cere aceasta rambursare si ce acte sunt necesare .
Multumesc frumos ! :help:
nu stiu ce sa zic , controlul asta suna straniu ptr ca nu cred ca o sa scap fara vreo amenda :rtfm:( nu neaparat ca as fi facut ceva nelegal, dar daca vor sa-ti gaseasca nereguli le vor gasi ) si daca mai stau si o luna pe capul meu , rambursarea asta de TVA devine un joc periculos .:surrender:

Daca sunteti la inceput nu ar trebui sa fie mari probleme.Mai depinde si de suma de rambursat, daca nu merita efortul, mai bine stati linistita.
:thumbup: Cred ca o sa mai astept putin , in cazul asta .
Multumesc ! =D>
davideg a scris:

Daca sunteti la inceput nu ar trebui sa fie mari probleme.Mai depinde si de suma de rambursat, daca nu merita efortul, mai bine stati linistita.

TVA-ul se poate returna in cazul in care in urma cu cativa ani am achizitionat un imobil pe care acum il declar punct de lucru?
Multumesc
Problema nu este daca e sau nu punct de lucru acest imobil.Nu asta este conditia.De ce nu ati dedus tva-ul la vremea respectiva?Dati mai multe detalii.