Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii neplatite pentru munca prestata in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii neplatite pentru munca prestata in strainatate

Am lucrat in franta timp de 10 luni , ne mintea ca avem contracte de munca , in toata aceasta perioada nu am primit banii , ne mintea ca nu ii face virament bancar patronul decat cand o sa terminam lucrarea , dar din potriva banii sau bagat pe fiecare luna , eram folositi ca sclavii..... Se poate sa ne mai primim aceii banii sau sa facem plangere catre politie persoanei care ne dus acolo , sa nu mai fac la altii oamenii cea ce ne-a facut noua.
Ne puteti indrauma care ce trebuie sa face
Va Multumim!
Puteti depune la ITM o sesizare prin care sa solicitati sa vi se comunice daca in baza de date REVISAL figurati cu c.i.m. si la ce societati.
Am fost la I.T.M , din pacate din 10 luni de munca , sunt doar 2 luni de contract , si aceste 2 luni pe firme diferite.
Se poate face ceva in aceasta situatie
Numai o actiune in instanta va poate reconstitui vechimea in munca.
Poi o actiune in instanta , pentru ce sa il dau in judecata , probe ca am lucrat pentru persoana respectiva , nu prea sunt , decat martorii , si acele 2 luni de munca cu contract....
Atunci veti pierde acea perioada lucrata fara c.i.m.