avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara si dreptul de vizita al minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara si dreptul de vizita al minorului

cum se calculeaza pensia alimentara la un militar,daca se ia in calcul si norma de hrana?si daca prin vizita minorului nu se intalege si preluarea acestuia la domiciliu in wekenduri,sarbatori legale.vacante sau doar la vizita le domiciliul minorului
multumesc anticipat pentru raspunsuri
Daca in hotarare scrie sa o vizitati la domiciliul mamei, atunci asa tb sa faceti.

Daca credeti ca aveti argumente noi cu care sa convingeti instanta ca s-au schimbat circumstantele avute in vedere initial (distanta nu s-a micsorat), puteti introduce o noua actiune de modificare a programului de vizita.

Argumentul cu distanta nu mi se pare unul adecvat, primordial ar tb sa fie mentinerea relatiei dintre copil si tata si construirea unei relatii trainice care nu poate fi facuta in 2-3 ore de vizita la 2-3 sapt sau lunar. Printele tb sa aiba dr sa petreaca timp singur cu copilul sau.

Ce varsta are minorul?
asa este eu acum am facut recurs,sa intaleg ca instantele nu judeca toate la fel cand este vorba de norma de hrana(aceasta avand o destinatie speciala),dar cand e vorba de interesul copilului de a avea legaturi permanete cu ambi parinti de ce se judeca diferit,mentionez ca fiicamea are 1an si 10 luni si ca fosta zice in intampinare ca eu nu pot sa o adorm si sa am grija de ea.....total eronat pana s-a terminat divortu ma lasat sa iau fetita acum numai ca a refuzat doamna judecator.....si doamne cat de usor o adorm si stie si ea ce plangea saraca cand o duceam inapoi ce plangea fetita
E cam mica sa o luati pana la valcea la sfarsit de saptamana, puteti cere vizita la domiciliul mamei.
De fapt ce program ati cerut si ce (cum) vi s-a acordat ?
1an si 10 luni,in decizia d div nu scrie nici macar ca am dreptul sa o vad la mama 2,3 ore.....am patit-o de am vb cu fosta sa merg sa-mi vad fata si cand am ajuns la vilcea nu mi-a deschis usa,cadourile fetitei lasandule la nasa fetei....
am cerut 2 wekenduri mama fiind deacord,in tipmul divortului chiar mi-a lasat-o pe fetita numai acum nu mi-o lasa.....distanta e de 100km o luam eu cu masina si o aduceam acasa.ce poate fi asa greu buburuza asta mica chiar ma iubeste,eu cred ca acum se razbuna pe mine prin ea stiind cat tin la a mica

Alte discuții în legătură

Stabilire domiciliu minor alexandramariana1989 alexandramariana1989 eu sunt mama unei minore de 5 ani rezultata in urma unei relatii de concubinaj,copilul a fost recunoscut de tatal ei si este in grija mea in urma cu un an de ... (vezi toată discuția)
Extindere program vizita minor oanapdv oanapdv Sotul meu mai are o fetitza de care a aflat la nasterea acesteia de la bunicii materni. Din lipsa dovezilor solicitate ( test ADN) sotul a fost reticient si nu ... (vezi toată discuția)
Incredintarea copilului minor tradat tradat Concret: relatie de 7 ani neoficializata, un ingeras de fetita de 4 ani, o perioada mai grea in relatie in ultimul 1 si jumatate, in ianuarie ea se incurca cu ... (vezi toată discuția)