avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare despre demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare despre demisie

Buna,

De o luna sunt amentintat si presat zilnic ca voi fi dat afara pe motive disciplinare.
Daca imi depun demisia azi in scris, mai poate angajatorul maine sa imi incheie contractul de munca pe motive disciplinare?


Multumesc mult
Ultima modificare: Miercuri, 30 Octombrie 2013
x3mzone, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:12, 30 Octombrie 2013
madalinatone a scris:

.... Cat despre desfacerea contractului disciplinar, nu se face atat de usor, se face la 3 abateri, aduse la cunostinta persoanei in cauza prin hartii, adica in scris nu doar pe vorbe.



Unde se prevede in legislatie ca desfacerea disciplinara a c.i.m. se face la 3 abateri?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere cm individual Barby1996 Barby1996 Angajat care nu-si a dat demisia,dar numai vrea sa lucreze si nici nu s-a prezentat la munca. Cu ce articol se poate desface CM? (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara in perioada preavizului andreea100 andreea100 Buna ziua, Am primit decizia de cercetare disciplinara in perioada preavizului, deci, dupa ce mi-am depus demisia de la actualul angajator. Avand in ... (vezi toată discuția)
Demisie prin amenintare - ajutor!!!!! ildyt ildyt BUNA SEARA, Lucrez intrun lant farmaceutic,iar azi am fost asteptata la servici de sefi cu demisia scrisa pe masa cu data de azi si intimadata sa-l semnez. ... (vezi toată discuția)