Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire de salariu fara semnare de act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire de salariu fara semnare de act aditional

Buna ziua,

Acum o luna am primit o marire de salariu. Am intrebat cand smenez act aditional si mi-au zis ca pana la sfarsitul luni voi semnat. E deja sf lunii si nu am primit nimic de semnat.

Cum pot sa aflu daca s-a operat aceasta marire in cartea de muca si dacae prea devreme ca cer socoteala.
Daca s-a platit contributia pentru CAS nu are importanta. Dar daca nu, are pentru ca nu va fi luat in calculul punctului de pensie.
Alta data, cand mai aveti solicitari, dati de la inceput mai multe amanunte pentru a sti si noi ce sa raspundem, nu sa ghicim ce doriti. Din cauza amanuntelor lipsa apar "multe probleme pentru nimic" (cum le ziceti dvs.).
In principiu actul aditional de majorare trebuie intocmit pana cel tarziu la data calculului si platii salariului pentru luna pentru care s-a facut marirea: daca vi s-a aplicat marirea incepand cu 1 martie, de exemplu, aditionalul trebuie incheiat pana la 1 aprilie sau pana la data la care se platesc in firma dvs. salariile pentru luna martie.
Am mai vazut si situatii in care la o marire colectiva intr-o firma cu foarte multi angajati, responsabilul resurse umane a semnat aditionalele ca mandatar al salariatilor care nu s-au prezentat in timp util pentru semnare, chiar fara un mandat scris din partea acestora, si nimeni nu a avut de comentat, pentru ca acest lucru a profitat celor reprezentati.
Din punct de vedere juridic, la un act aditional de majorare salariala, singura parte care se obliga este angajatorul, nu si angajatul, care doar beneficiaza de suma cu care i se mareste salariul, prestand in schimb aceeasi munca.
Daca deja ati incasat salariul marit, solicitati la resurse umane exemplarul dvs. din actul aditional de majorare.
nu cunosc sporuri la care sa nu se plateasca CAS (dpdv legal). Daca stie cineva.... as fi bucuros sa aflu si eu...si sa nu platesc :)
Ne place sau nu actele aditionale la CIM nu se semneaza decat de catre titularul contractului, nu se semneaza de catre un madatar nici macar daca sunt in beneficiul salariatului. Angajatorul are obligatia de a intocmii aceste acte aditionale in timp util pentru a putea fi semnate fara probleme de catre toti salariatii.
Diferenta intre o majorare si un bonus este ca in luna urmatoare un bonus este posibil sa nu il mai primesti in tmip ce o majorare de salariu o vei primi lunar pana la o noua modificare.
Este normal sa va preocupe care este natura majorarii. In cazul in care vi s-a promis majorarea salariului este bine sa aveti o discutie cu conducerea si sa intrebati care este natura majorarii, in rest nu prea aveti cum sa obligati angajatorul sa va mareasca salariul.
adelaida_07 a scris:

Ne place sau nu actele aditionale la CIM nu se semneaza decat de catre titularul contractului, nu se semneaza de catre un madatar nici macar daca sunt in beneficiul salariatului. Angajatorul are obligatia de a intocmii aceste acte aditionale in timp util pentru a putea fi semnate fara probleme de catre toti salariatii.
Diferenta intre o majorare si un bonus este ca in luna urmatoare un bonus este posibil sa nu il mai primesti in tmip ce o majorare de salariu o vei primi lunar pana la o noua modificare.
Este normal sa va preocupe care este natura majorarii. In cazul in care vi s-a promis majorarea salariului este bine sa aveti o discutie cu conducerea si sa intrebati care este natura majorarii, in rest nu prea aveti cum sa obligati angajatorul sa va mareasca salariul.

subscriu.... "atacul" si adunatul de dovezi ma indoiesc ca pot folosi la ceva. Ca sa nu mai vb ca in nu am prea auzit de angajatori care sa mareasca salariile sau sa dea bonusuri pe praful asta.... dra e un caz fericit....