Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune - partaj judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune - partaj judiciar

Buna ziua,

Actiunea pentru iesirea din indiviziune (partajul pe cale judecatoreasca) poate fi una comuna formulata de catre 2 dintre coproprietari in contradictoriu cu ceilalti proprietari? Se aplica si in acest caz prevederile art. 47 C.pr.civ.? Dupa parerea mea se aplica, dar as avea nevoie de o parere mai avizata.

Va multumesc!
Art 47 CPC se aplica in acest caz; se poate ca 2 coproprietari sa fie reclamanti, iar 2 sa fie parati, acest articol fiind si temeiul legal al actiunii de iesire din indiviziune.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!