Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face succesiunea cand fratii nu se inteleg?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face succesiunea cand fratii nu se inteleg?

Suntem trei frati. Tata a murit acum 10 ani si deoarece nu ne-am inteles, nu am facut succesiunea dupa tata. Acum a murit si mama si a aparut aceeasi problema:succesiunea.
Unul din frati nu este de acord sa faca succesiunea nici acum, deoarece zice el e mai bine sa ramana asa. Noi (ceilalti doi frati) nu avem nici un act de proprietate, nici pentru casa, nici pentru terenuri. Noi locuim in Bucuresti, iar fratele nostru in Moldova, unde e si casa parinteasca.
Avem unele neclaritati:
1. Putem deschide succesiunea fara acordul celui de-al treilea?
2. Cum putem intra in posesia actelor de proprietate, daca el nu vrea sa ni le dea? De unde le putem obtine?
3. Care sunt pasii pentru deschiderea succesiunii?
Multumim frumos pentru rabdarea cu care ati citit mesajul si asteptam pe cat posibil un raspuns.
Asa cred si eu. Sora de la Blagesti sustine ca nu mai poate ridica pensia mamei care a decedat pentru ca nu e recunoscuta ca fiica a ei si ca noi cei din Bucuresti trebuie sa ne facem alt buletin.#-o Nici nu mai sti ce sa crezi. De asemenea mai sustine ca, dupa ce ne schimbam buletinele, mai bine deschidem succesiunea in instanta, decat la notar, pentru ca asa e mai ieftin. Asa sa fie?:((
Dv. vedeti intai daca ati acceptati mostenirile si apoi intrati in detalii... Ca e un aspect extrem de important.

In rest, se dovedeste cu acte de stare civila in instanta... nu e nevoie sa aveti acelasi nume, stiu copil care nu are numele niciunuia dintre parintii pe care i-a mostenit...
Scoateti un extras de uz oficial al actului de nastere si/sau casatorie al parintilor... si-l folositi in instanta.
Intai il verificati sa vedeti cat de corect are mentionate toate schimbarile de stare civila din viata lor, evident.
steliana 67 a scris:

Suntem trei frati. Tata a murit acum 10 ani si deoarece nu ne-am inteles, nu am facut succesiunea dupa tata. Acum a murit si mama si a aparut aceeasi problema:succesiunea.
Unul din frati nu este de acord sa faca succesiunea nici acum, deoarece zice el e mai bine sa ramana asa. Noi (ceilalti doi frati) nu avem nici un act de proprietate, nici pentru casa, nici pentru terenuri. Noi locuim in Bucuresti, iar fratele nostru in Moldova, unde e si casa parinteasca.
Avem unele neclaritati:
1. Putem deschide succesiunea fara acordul celui de-al treilea?
2. Cum putem intra in posesia actelor de proprietate, daca el nu vrea sa ni le dea? De unde le putem obtine?
3. Care sunt pasii pentru deschiderea succesiunii?
Multumim frumos pentru rabdarea cu care ati citit mesajul si asteptam pe cat posibil un raspuns.

nimeni nu poate obliga pe cineva sa ramana in starea de indiviziune.
daca unul din frati se opune, porniti actiune in instanta, dar nu uitati sa acceptati mostenirea in 6 luni de la decesul mamei.
angajati-va un avocat din orasul unde se va dezbate succesiunea.

av.m.vasilescu
Pai... dezbaterea mostenirii e una si iesirea din indiviziune e alta.