avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

buna seara!daca am platit taxa de poluare ptr a inscrie masina,o mai pot recupera cumva?si daca da,cum?va multumesc
Din pacate la Cj inca nu se restituie taxele platite de d-voastra!
buna ziua,
daca se poate sa imi spuneti care sunt pasii pt restituirea banilor?
1. trebuie sa fac contestatie la AFP sau la DGFP?
( au trecut 2 ani - imi vor raspunde am depasit termenul legal de 30 de zile pt. contestatie)
- am inteles ca termenul de prescriptie este de 3 ani (adica in acest termen mai pot sa imi recuperez banii chiar daca nu am facut contestatia la termen)?
2.trebuie facuta direct cererea de chemare in judecata?
(si pt. AFP si pt. DGFP)
3.va rog sa imi spuneti daca aveti cunostinta despre practica instantei din ARAD, daca s-au castigat procese cu maisini inmatriculate in 2009?
4. cand mi-ati raspuns v-ati referit la chestiunea cu UNIFICAREA PRACTICII JUDICIARE? adica daca inteleg eu corect - instanta va lua in considerare un alt proces identic cu al meu-?

va multumesc anticipat
va rog sa imi raspundeti!

1.PROCEDURA PREALABILA-AFP
2.APOI ACTIUNE IN INSTANTA
3.DA ,AM CAUZE SI SE CASTIGA PE ARAD , CU CHELTUIELI DE JUDECATA.O SA AVETI CASTIG DE CAUZA D-VOASTRA ,DACA ACTIONATI PROFESIONIST!

SFAT:APELATI LA UN AVOCAT CARE CUNOASTE ASTFEL DE CAUZE, NU FACETI D-VOASTRA,RISCATI
Larisa Dudciuc a scris:

Din pacate la Cj inca nu se restituie taxele platite de d-voastra!


Imi spuneti va rog pe ce va bazati cand spuneti asta?
Ati avut procese la Cj si ati pierdut?! Sau v-ati uitat pe jurisprudenta undeva? (ca eu am vazut ca s-au depus astfel de actiuni la cj). Daca nu se poate acum, (cu precizarea ca in 3 luni imi expira termenul de 3 ani de prescriptie), atunci cat sa mai astept? ce-ar trebui sa urmaresc? Si daca introduc actiunea acum, ca sa nu-mi expire termenul, si pierd, pot face recurs, nu? (sau ala este in 15 zile si daca mi-l respinge, nu mai pot face nimic?!)

Imi spuneti va rog si cat costa taxele judiciare? Si daca am 3 masini, fac o singura actiune? (sau 3?!)
Va multumesc!
AMF2010 a scris:

Larisa Dudciuc a scris:

Din pacate la Cj inca nu se restituie taxele platite de d-voastra!


Imi spuneti va rog pe ce va bazati cand spuneti asta?
Ati avut procese la Cj si ati pierdut?! Sau v-ati uitat pe jurisprudenta undeva? (ca eu am vazut ca s-au depus astfel de actiuni la cj). Daca nu se poate acum, (cu precizarea ca in 3 luni imi expira termenul de 3 ani de prescriptie), atunci cat sa mai astept? ce-ar trebui sa urmaresc? Si daca introduc actiunea acum, ca sa nu-mi expire termenul, si pierd, pot face recurs, nu? (sau ala este in 15 zile si daca mi-l respinge, nu mai pot face nimic?!)

Imi spuneti va rog si cat costa taxele judiciare? Si daca am 3 masini, fac o singura actiune? (sau 3?!)
Va multumesc!


sfatul meu este sa va grabiti...este in avantajul dvs.....
in caz ca se pierde procesul la tribunal, se poate face recurs in termen de 15 zile de la comunicarea hotararii...
da...puteti face o singura actiune in care sa includeti cele trei masini...
cheltuielile de judecata sunt mici...39 lei taxa de timbru si 3 lei timbru judiciar...
ATENTIE MARE...de urmarit practica instantei curtii de apel...IN FUNCTIE DE HOTARAREA ACESTEI INSTANTE SE POATE SAU NU RECUPERA SUMA REPREZENTAND TAXA DE POLUARE...bafta...!

Alte discuții în legătură

Taxa de poluare 2011 m78 m78 buna sunt interesat sa-mi aduc o masina din germaia si cum taxa de poluare 2011 a crescut f mult , as dori sa stiu ce sanse am sa castig un eventual ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de poluare 2010 pentru masinile in leasing Consumatorul Consumatorul Buna ziua, De curand am achizitionat un autoturism in leasing (martie 2010). Zilele acestea am primit de la firma de leasing factura pentru taxa de ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto masina noua renault renault Buna ziua. In luna mai am inmatriculat o masina noua, cumparata din Romania, platind taxa de poluare. Inteleg ca taxa ar putea fi recuperata de la stat. Ma ... (vezi toată discuția)