Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

buna seara!daca am platit taxa de poluare ptr a inscrie masina,o mai pot recupera cumva?si daca da,cum?va multumesc
Pe faptul ca eu cunosc practica acestei instante,am cauze si acolo!
Nu puteti face o actiune ptr 3 masini1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Fiecare actiune ,o masina!
Termenul este de 5 ani!
Sfatul meu este daca tot vreti sa faceti actiuni,sa le faca un avocat,care cunoaste astfel de actiuni si practica instantei.
Apoi la CEDO
Ulterior ,daca se schimba practica puteti face cale extraordinara de atac,e drept.
Larisa Dudciuc a scris:

Pe faptul ca eu cunosc practica acestei instante,am cauze si acolo!
Nu puteti face o actiune ptr 3 masini1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Fiecare actiune ,o masina!
Termenul este de 5 ani!
Sfatul meu este daca tot vreti sa faceti actiuni,sa le faca un avocat,care cunoaste astfel de actiuni si practica instantei.
Apoi la CEDO
Ulterior ,daca se schimba practica puteti face cale extraordinara de atac,e drept.

cu scuzele de rigoare d-na avocat, dar va contrazic in aceasta privinta...nu stiu cum procedati dvs, dar eu am castigat procese incluzand intr-o singura actiune 3 autoturisme...nu este absolut nicio problema...de ce sa fac 3 actiuni, cand pot face una, in care sa le includ pe toate? conditia ar fi ca taxa platita ptr ele sa fie de poluare, nu de prima inmatriculare...cel putin asa se procedeaza la trb vrancea...am dosare pe rol, castigate la fond, acum aflate la curtea de apel, in care am inclus 2-3 masini intr-o singura actiune...!
In Ardeal nu s-au admis astfel de cereri,da e posibil daca e incidenta aceeasi OUG si ar avea aceleasi caracteristici.
buna seara .am si eu o taxa in arges platita in ianuarie 2011;se mai poate face ceva?
bibimadi, utilizator
Textul si considerentele concluziilor avocatului general:
Concluzii avocat general – C-402/2009 – Taxa poluare – 27.01.2011 C.E.J
se gasesc la adresa
[ link extern ] /
Se pare ca se va schimba practica si la acele Curti de apel care mai admiteau actiunile pana acum, in sensul care se prefigureaza din aceste concluzii ale avocatului general, si anume acela ca taxa de poluare nu este discriminatorie!!!
Asadar cei care nu au castigat pana acum irevocabil, isi cam pot lua adio...