Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

buna seara!daca am platit taxa de poluare ptr a inscrie masina,o mai pot recupera cumva?si daca da,cum?va multumesc
bogdan31 a scris:
cererea prin care doresc RESTITUIREA, o pot introduce in termenul general de prescriptie de 3 ani...iar actiunea in instranta, in termen de 6 luni de la data primirii raspunsului...

3 ani sunt aplicabili doar daca mergi pe plata nedatorata in civil. E o solutie si asta, dar e discutabila totusi posibilitatea admiterii ei fara anularea actelor de plata a taxei (care te duce in contencios).

Termenul in contencios este de 6 luni, numai ca inainte de el sunt cele 30 de zile pentru procedura prealabila. Cu alte cuvinte esti obligat sa ceri restituirea banilor in 30 de zile de cand ai platit, si abia dupa ce primesti raspuns incep sa curga cele 6 luni pentru actiunea in instanta. Sub nicio forma nu poti sa ceri restituirea (adica sa faci procedura prealabila) dupa 1 an - doi.
daca as urma procedura spusa de tine (nu contest ca este gresita), inseamna ca as contesta decizia de calcul a taxei pe poluare...as vrea sa citesti putin art. 10 din OUG 50/2008, care prevede in mod expres posibilitatile de contestare a deciziei...in plus, nu as putea contesta decizia, motivat de faptul ca plata se calculeaza in baza unor indici matematici, imposibil de combatut, adica nu cred ca are cineva obiectiuni asupra unor fractii matematice...inca ceva, daca as contesta in termenul de 30 zile decizia, finantele NICIODATA nu imi vor restitui toata suma, ci doar o anumita diferenta: intre cea platita si cea care rezulta din noul calcul (poate fi 100 lei, 500,, depinde de cat se calculeaza noua taxa, de catre comisia de expertiza, prevazuta in cuprinsul art. 10 mai susmentionat)....
mi-ar fi de real ajutor sa-mi spui si mie cam cum as formula eu o contestare a deciziei si prin aceasta sa cer restiuirea intregii sume stabilite?? LEGAL, potrivit dispozitiilor OUG 50/2008, nu am aceasta posibilitate....este facuta ,,cu cap,,legea, adica au reglementat aceasta procedura in asa fel incat persoanele sa poata contesta decizia de calcul numai daca au obiectiuni asupra modului de calcul, iar in acel caz s ale restituie doar o parte din suma..
prin cererea de restiuire, eu solicit intreaga suma, nu ma leg de decizia de calcul deoarece, se subintelege faptul ca nu-mi ridica semne de intrebare modalitatea de calcul (nici nu as avea ce sa le imput, am vazut un asemenea calcul si am ramas ,,masca,, cum o calculeaza|)...si o pot introduce si in termen legal, potrivit dispoz art. 135 cod proc fiscala, care spune ca ,,dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere dreptul la compensare sau restituire,,..
concluzia? se poate cerere restituirea in doua modalitati privind termenul: 3 ani (termenul general de prescriptie) sau 5 ani (prevazut de CODUL DE PROCEDURA FISCALA)...
PS....astept un raspuns la cele scrise mai sus....chiar consider ca este constructiva o astfel de discutie.....iti doresc o zi placuta in continuare...!
bogdan31 a scris:
daca as urma procedura spusa de tine (nu contest ca este gresita), inseamna ca as contesta decizia de calcul a taxei pe poluare...as vrea sa citesti putin art. 10 din OUG 50/2008, care prevede in mod expres posibilitatile de contestare a deciziei...in plus, nu as putea contesta decizia, motivat de faptul ca plata se calculeaza in baza unor indici matematici, imposibil de combatut, adica nu cred ca are cineva obiectiuni asupra unor fractii matematice...inca ceva, daca as contesta in termenul de 30 zile decizia, finantele NICIODATA nu imi vor restitui toata suma, ci doar o anumita diferenta: intre cea platita si cea care rezulta din noul calcul (poate fi 100 lei, 500,, depinde de cat se calculeaza noua taxa, de catre comisia de expertiza, prevazuta in cuprinsul art. 10 mai susmentionat)....
mi-ar fi de real ajutor sa-mi spui si mie cam cum as formula eu o contestare a deciziei si prin aceasta sa cer restiuirea intregii sume stabilite??

Nu se pune problema de a contesta calculul, ci faptul ca taxa in sine nu este datorata intrucat legea care o prevede nu este compatibila cu dreptul UE. Drept urmare, un raspuns prin care s-ar da partial dreptate contribuabilului, fiindu-i restituita o parte de taxa, constituie un raspuns negativ (si, in esenta, un act administrativ) in ce priveste partea nerestituita. In temeiul legii 544/2004, pentru acea parte se poate initia actiune in instanta de contencios administrativ.
Iti recomand sa citesti articolul si decizia instantei mentionata aici: [ link extern ] /

LEGAL, potrivit dispozitiilor OUG 50/2008, nu am aceasta posibilitate....este facuta ,,cu cap,,legea, adica au reglementat aceasta procedura in asa fel incat persoanele sa poata contesta decizia de calcul numai daca au obiectiuni asupra modului de calcul, iar in acel caz s ale restituie doar o parte din suma..

Nici vorba. Te uiti unde nu trebuie :). Aici vorbim de anularea actului administrativ, nu de contestarea modului de calcul din actul respectiv. Drept urmare actul normativ care reglementeaza procedura este legea contenciosului administrativ (554/2004).

prin cererea de restiuire, eu solicit intreaga suma, nu ma leg de decizia de calcul deoarece, se subintelege faptul ca nu-mi ridica semne de intrebare modalitatea de calcul (nici nu as avea ce sa le imput, am vazut un asemenea calcul si am ramas ,,masca,, cum o calculeaza|)...si o pot introduce si in termen legal, potrivit dispoz art. 135 cod proc fiscala, care spune ca ,,dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere dreptul la compensare sau restituire,,..

Restituirea creantelor fiscale e aplicabila in cu totul alte situatii (cele prevazute la art. 117 CPF). Practic, termenul de 5 ani se va aplica numai pentru restituirea cuantumului taxei dupa anularea actelor ce atesta obligatia de plata a contribuabilului; pana atunci, fiscul are titlu de creanta asa ca nu are de restituit nimic.

concluzia? se poate cerere restituirea in doua modalitati privind termenul: 3 ani (termenul general de prescriptie) sau 5 ani (prevazut de CODUL DE PROCEDURA FISCALA)...

Cei trei ani nu sunt aplicabili in contenciosul administrativ, iar cei cinci ani pentru creante fiscale nu au legatura.

Din cate am citit in presa, singurul care a obtinut anularea obligatiei de plata a taxei de prima inmatriculare pe temeiul codului civil, ca plata nedatorata, a fost Gheorghe Piperea: [ link extern ]
Abia pe aceasta constructie a actiunii e aplicabil termenul de prescriptie de 3 ani.
ContSters20980, utilizator
permiteti?
DA, SE POATE TERMENUL POTRIVIT ART.135 CPF ESTE DE 5 ANI!
GASIM MODALITATEA CARE SA NE PERMITA!
Larisa Dudciuc a scris:
TERMENUL POTRIVIT ART.135 CPF ESTE DE 5 ANI!

Ati postat un truism. Cum anume foloseste acest articol situatiei despre care discutam?