avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

buna seara!daca am platit taxa de poluare ptr a inscrie masina,o mai pot recupera cumva?si daca da,cum?va multumesc
Daca s-ar ajunge la situatia ca Finantele si AFM sa nu mai faca recurs, atunci ar trebui practic sa admita cererile de restituire chiar finantele si sa nu se mai ajunga la instante. Ar fi si in interesul lor sa evite cheltuieli de judecata + penalitatile. Dar ma astept in continuare sa epuizeze toate caile posibile de atac....le e cam frica si lor de Curtea de COnturi :)
Si eu zic ca o sa faca recurs!
mai pe intelesu nostru, ce sa intamplat? mai avem vreo sansa sa ne recuperam banii in instanta? pt. cei care au castigat deja la tribunal, mai au vreo sansa sa castige la recurs?
da...acum au crescut sansele la 100%...adica pana acum finantele si fondul de mediu invocau exceptia inadmisibilitatii, deoarece specificau faptul ca nu s-a formulat contestatie impotriva deciziei de calcul (act adm fiscal)....acum, dupa pronuntarea RIL-ului, inalta curte a considerat ca este admisibila actiunea persoanelor in cazul in care se depune o simpla cerere de restituire, cerere care ulterior sa fie contestata in instanta, fara a se aplica dispozitiile prev de art 205 - 218 din OG 92/2003 privind codul de proc fiscala (adica contestarea in 30 zile)...cei care au formulat insa contestarea deciziei de calcul in 30 zile, solicitand in baza aceleiasi cereri si restituirea, vor avea, de asemeena, castig de cauza, deoarece au urmat procedura prealabila invocata de finante si ceruta, ca regula, inaltei curti de casatie si justitie....
mai mult decat atat, INALTA CURTE, prin aceeasi deciziie de ieri, a considerat ca SPCRPCIA (serv de inmatriculari), poate fi OBLIGATA la inmatricularea fara plata taxei, dupa o eventuala procedura prealabila, prin care se solicita in mod expres acest lucru....
asadar, sansele au crescut, zic eu, de la 99,99% (dupa pronuntarea celor 2 decizii ale curtii de la luxemburg), la 100 %, dupa pronuntarea RIL-ului de ieri, atat in ceea ce priveste restituirea taxei, cat si inmatricularea fara plata a taxei...
auto din 1995, taxa de 750 de lei platita in 28.11.2008 (pe baza deciziei din 27.112.2008). le am pe ambele in copii. pot depune cererea de restituire? am cititi cele 45 de pagini, la un moment datr se mentiona ceva de un termen de 30 de zile.... la o valoare asa mica mai are rost sa caut un avocat? stie cineva cum decurg procesele cu taxa la Sf Gheorghe, jud Covasna? multumesc
Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2011
crazvy, utilizator

Alte discuții în legătură

Taxa de poluare 2011 m78 m78 buna sunt interesat sa-mi aduc o masina din germaia si cum taxa de poluare 2011 a crescut f mult , as dori sa stiu ce sanse am sa castig un eventual ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de poluare 2010 pentru masinile in leasing Consumatorul Consumatorul Buna ziua, De curand am achizitionat un autoturism in leasing (martie 2010). Zilele acestea am primit de la firma de leasing factura pentru taxa de ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto masina noua renault renault Buna ziua. In luna mai am inmatriculat o masina noua, cumparata din Romania, platind taxa de poluare. Inteleg ca taxa ar putea fi recuperata de la stat. Ma ... (vezi toată discuția)