avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

buna seara!daca am platit taxa de poluare ptr a inscrie masina,o mai pot recupera cumva?si daca da,cum?va multumesc
Nea Bogdane sa-ti de Dumnezeu sanatate!

Dankeeeee!
liviurusu a scris:

Nea Bogdane sa-ti de Dumnezeu sanatate!

Dankeeeee!


si tie la fel...sa auzim numai de bine...!!!!!!!!!:D
crazvy a scris:

auto din 1995, taxa de 750 de lei platita in 28.11.2008 (pe baza deciziei din 27.112.2008). le am pe ambele in copii. pot depune cererea de restituire? am cititi cele 45 de pagini, la un moment datr se mentiona ceva de un termen de 30 de zile.... la o valoare asa mica mai are rost sa caut un avocat? stie cineva cum decurg procesele cu taxa la Sf Gheorghe, jud Covasna? multumesc


prin decizia de ieri a inaltei curti de casatie si justitie, acel termen de 30 zile nu mai este valabil....asadar, va puteti adresa finantelor cu o cerere de restituire, in baza art. 117, alin. (1), lit d) din OG 92/2003...asteptati raspuns si apoi contestati in instanta refuzul finantelor...bafta..>!
ps: merita, de ce nu? sunt banii tai, incasati in baza unui act normativ neconform cu normele comunitare...!:sorry:
Garantarea aceasta de 100% sau 99,99% .........in sistemul nostru judiciar mi se pare periculoasa pentru un avocat......,dar si mai periculoasa pentru un justitiabil!
cam asa arata adresa catre AFP care am facut-o (nu pretind ca ar fi 100% corecta):



Catre Administratia Finantelor Publice a ..........................



Subsemnatul .................... cu cod de identificare fiscala ................ solicit restituirea taxei de poluare in valoare de .............. lei (indexata cu dobanda aferenta si rata inflatiei) incasata cu chitanta .......................... in baza Deciziei .........................., intrucit :
- in lipsa unei decizii de impunere, taxa achitata reprezinta o plata nedatorata
- taxa pe poluare reprezinta o masura discriminatorie in raport cu produsele second-hand provenind din alte
state membre ale Uniunii Europene, prin aceasta incalcandu-se prevederile art. 90 din Tratatul CE
- restituirea taxei de poluare în condiţiile OUG nr.50/2008. Condiţii de admisibilitate Dosar Nr. 2 (29.01.2010)
- termenul de prescriptie este de 5 ani conf OUG nr. 92/2003 privind codul de procedura fiscala





Va multumesc
............................

Alte discuții în legătură

Taxa de poluare 2011 m78 m78 buna sunt interesat sa-mi aduc o masina din germaia si cum taxa de poluare 2011 a crescut f mult , as dori sa stiu ce sanse am sa castig un eventual ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de poluare 2010 pentru masinile in leasing Consumatorul Consumatorul Buna ziua, De curand am achizitionat un autoturism in leasing (martie 2010). Zilele acestea am primit de la firma de leasing factura pentru taxa de ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto masina noua renault renault Buna ziua. In luna mai am inmatriculat o masina noua, cumparata din Romania, platind taxa de poluare. Inteleg ca taxa ar putea fi recuperata de la stat. Ma ... (vezi toată discuția)