Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... NEPLATA PENSIEI DE INTRETINERE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

NEPLATA PENSIEI DE INTRETINERE

Buna ziua ! cum pot sa dovedesc legal neplata pensiei de întreținere a copilului , aceasta ne fiind achitata de acum 7 luni ? unde trebuie sa merg sau ce trebuie sa fac? multumesc !

400 de lei definitiv si irevocabil / dar ...daca el nu are nici un loc de munca asta inseama 0,asa ca ... trebuie sa ma bat cu vântul . Aceasta pensie este calculata drept venit !pe care eu nu il mai am....
Tatal nu are bunuri care sa se poata executa ?
Puteti sa faceti si altfel, sa il actionati in judecata pt recalculare pensie, tatal sa vina cu dovada ca nu are venituri si astfel sa obtineti.. o micsorare a pensiei raportat la venitul minim, daca mai e si net, va fi 150 de lei sau poate si mai putin daca mai are si alte obligatii.

Si cu venitul asta, va incadrati sau nu la subventie?
Daca nu mai are loc de munca, de ce nu ati introdus actiune de stabilire a pensie raportat la venitul minim pe economie? In materie de pensie de intretinere nu exista definitiv si irevocabil, pensia poate fi modificata de fiecare data cand se schimba mijloacele debitorului.Ati fi avut o hotarare cu o pensie de aprox 15o lei. Dv nu va luptati cu morile de vant, ci cu comoditatea.
deci , îmi sugerați sa merg din nou la politie sau direct la tribunal? deoarece e a 5 oara cind se schimba situatia lui finaciara in decurs de 1 an
milea32, utilizator
La Judecatorie, cu o actiune de stabilire a pensiei de intretinere in procent din venitul lunar net, iar in eventualitatea in care debitorul nu realizeaza venituri, procent din venitul minim national. Pentru a nu lasa loc de interpretari, cereti, de asemenea, ca in eventualitatea in care procentul va fi raportat la venitul minim, instanta sa specifice expres daca procentul se va raporta l venitul minim brut sau la cel net.
m_ella2005, utilizator