Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... atestat ssm si psi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

atestat ssm si psi

Daca am atestat SSM din anul 2001 mai este valabil, sau trebuie sa dau examen anual ?
De ex.pentru a pastra cartile de munca la societatea unde lucrez acum si ca inspector de resurse umane trebuie sa dau examen anual, este necesar si pentru SSM ?
Va multumesc
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsuri si as vrea sa vin cu urmatoarele completari:
- am absulvit Politehnica din Iasi, cu diploma de inginer , profilulconstructii. Pe diploma scrie a am absolvit cursul de perfectionare profesionala in Domeniul securitatii si sanatatii in munca, organizat in perioada 10.12.2001- 21.12.2001, fara a se preciza numarul de ore, diploma eliberata de catre ITMBucuresti. Concluzie: pot sa prestez activitate in domeniul SSM si Protectia Muncii cu aceasta diploma, avand in vedere ca nu mai am nici-un alt curs mai recent in acest domeniu, Mentionez ca numarul salariatilor este sub 50 si vreau sa am program de lucru de 2 ore/ zi. Este posibil ? Va multumesc anticipat.
Pe diploma mea sunt trecute 180 ore de curs. Am asistat la cursuri facute pe L319, mi s-au parut mult mai sumare. Multe nu sunt scrise in noua lege si norme. Dupa parerea mea NGPM era un document complet din care gaseai explicatii clare pentru tot. Cand am facut eu cursul, am avut un coleg care practica meseria de mult timp ( avea si o varsta ) care facea cursul la 5 ani. Noi incepatorii nu prea pricepeam mare lucru, dar el completa profesorii. Deci raman la parerea mea.
Am pretentia ca am studiat legea 319 si HG emise, deoarece iau meseria asta in serios, si trebuie sa fiu informata permanent.
Va multumesc.
nicradu a scris:

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsuri si as vrea sa vin cu urmatoarele completari:
- am absulvit Politehnica din Iasi, cu diploma de inginer , profilulconstructii. Pe diploma scrie a am absolvit cursul de perfectionare profesionala in Domeniul securitatii si sanatatii in munca, organizat in perioada 10.12.2001- 21.12.2001, fara a se preciza numarul de ore, diploma eliberata de catre ITMBucuresti. Concluzie: pot sa prestez activitate in domeniul SSM si Protectia Muncii cu aceasta diploma, avand in vedere ca nu mai am nici-un alt curs mai recent in acest domeniu, Mentionez ca numarul salariatilor este sub 50 si vreau sa am program de lucru de 2 ore/ zi. Este posibil ? Va multumesc anticipat.

Colegul Pakos, a postat nivelurile de pregatire SSM, conform NM la L319/2006
Poti face nivelul superior, ART.50, si poti sa te ocupi de santiere deoarece ai fac. constructii. Ar fi cel mai bine.
Poti sa ai program patr time, ca lucrator desemnat SSM. Ai grija sa ai documentatie dupa noua lege. Pana la urma trebuie sa faci un nou curs !
Succes ! =D>
Eu cred ca o intrebare pusa la ITM de unde ati primit diploma va poate lamuri. Este posibil ca ei sa considere ca aveti in perioada respectiva 80 ore de curs, luand in considerare durata cursului.
nicradu a scris:

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsuri si as vrea sa vin cu urmatoarele completari:
- am absulvit Politehnica din Iasi, cu diploma de inginer , profilulconstructii. Pe diploma scrie a am absolvit cursul de perfectionare profesionala in Domeniul securitatii si sanatatii in munca, organizat in perioada 10.12.2001- 21.12.2001, fara a se preciza numarul de ore, diploma eliberata de catre ITMBucuresti. Concluzie: pot sa prestez activitate in domeniul SSM si Protectia Muncii cu aceasta diploma, avand in vedere ca nu mai am nici-un alt curs mai recent in acest domeniu, Mentionez ca numarul salariatilor este sub 50 si vreau sa am program de lucru de 2 ore/ zi. Este posibil ? Va multumesc anticipat.

puteti sa prestati activitate in domeniul SSM , in baza acelui curs de perfectionare profesionala.