Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi casa

Buna ziua, am si eu o nelamurire, intr-o casa locuiesc 3 persoane, un tata cu o fica si o bunica (mama tatalui - ea mai are 2 fice) Tatal fetei a murit, drepturile tatalui care le avea asupra unei parti din casa au ramas ficei? Sau doar dupa moartea bunicii fata va avea drepturi egale cu ficele?
Singura care trebuie sa si dea acordul este bunica care este proprietara. V am spus ca nu vb de mostenitoare.....mostenirile se deschid prin moarte. Pana atunci bunica este singura ce are drept de proprietate pe acel imobil.
Am inteles, multumesc mult pentru raspunsuri!