Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala [EDITAT]
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala [EDITAT]

Buna seara.
As vrea sa aflu cum se calculeaza dauna totala. Am auzit ca as putea primi 75% din valoarea reala a masinii. cum se calculeaza valoarea reala? e vorba de un logan din 2007, pretul de nou fiind aproximativ 7000.
multumesc
nucu$ a scris:

"Deschiderea" se face avand cunostintele tehnice/juridice deja acumulate + hotararea de a obtine si cheltuielile de judecata, plus penalitatile pentru depasirea termenului legal!! :thumbup:

Un lucru e cert! Nu iert nimic!
nucu$ a scris:

Initiati/stabiliti o sedinta de conciliere, in care sa va pezentati pretentiile si sa consemnati raspunsurile.In baza p-v intocmit, puteti sa-i actionati in judecata.Aproape sigur vor negocia o solutie pe care sa o acceptati si sa se incheie astfel litigiul, fara a ajunge la proces.

buna seara,

dupa discutiile purtate pe forum am ajuns la concluzia ca ma uitam gresit pe anexa nr. 3 a ordinului csa, cel pentru stabilirea coeficientului de uzura. si anume in loc de 65 (intr. medie) credeam ca e 58(intre. medie) iar dupa corectia aferenta ajungand la 48!

Acest coeficient am cerut sa fie aplicat in modul de calcul ca raspuns la adresa lor. Avand in vedere ca nu am primit raspuns la acea cerere in 30 zile, pot sustine aplicarea articolului 64 alineat 3? pot sustine aplicarea acelui coeficient de 48 in calcularea valorii reale?

64. (3) În cazul neformulării obieciilor în termen de 30 de zile, asigurătorul RCA nu
mai poate emite obiecii, datoria devenind scadentă.

vlavali, utilizator
Cert este ca nu puteti sustine un alt coeficient de uzura decat cel real,ar fi contrar prevederilor ord CSA si Legii 136,
Art 27 din Legea 136:
Art. 27. - Despagubirile ce se platesc de asigurator se stabilesc in functie de starea bunului din momentul producerii riscului asigurat.
Despagubirile nu pot depasi valoarea bunului din momentul producerii riscului asigurat, cuantumul pagubei si nici suma la care s-a facut asigurarea.
In contractul de asigurare poate fi stipulata o clauza conform careia asiguratul ramane propriul sau asigurator pentru o fransiza sau o suma determinata care nu se despagubeste de catre asigurator.
Art.50 din Ordinul CSA 14:

Art. 50. — (1) Despagubirile pentru vehicule nu pot depasi cuantumul pagubei, valoarea vehiculului la data producerii accidentului si nici limita de despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA.

Brinzan a scris:

Cert este ca nu puteti sustine un alt coeficient de uzura decat cel real,ar fi contrar prevederilor ord CSA si Legii 136,
Art 27 din Legea 136:
Art. 27. - Despagubirile ce se platesc de asigurator se stabilesc in functie de starea bunului din momentul producerii riscului asigurat.
Despagubirile nu pot depasi valoarea bunului din momentul producerii riscului asigurat, cuantumul pagubei si nici suma la care s-a facut asigurarea.
In contractul de asigurare poate fi stipulata o clauza conform careia asiguratul ramane propriul sau asigurator pentru o fransiza sau o suma determinata care nu se despagubeste de catre asigurator.
Art.50 din Ordinul CSA 14:

Art. 50. — (1) Despagubirile pentru vehicule nu pot depasi cuantumul pagubei, valoarea vehiculului la data producerii accidentului si nici limita de despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA.

Va multumesc pentru argumente!
Incercand astazi sa stabilesc o intalnire de conciliere mi s-a spus ca mai nou masina urmeaza a fi reparata. a primit acceptul de intrare in reparatie....
Am doua adrese primite precum ca e dauna totala, iar astazi ...surpriza ...poate fi reparata. (discount din partea service-ului)

Au acest drept de a ma tine fara masina 2 luni ca e dauna totala, iar acum sa poata fi reparata?

pot cere o alta reconstatare din partea unui service autorizat dacia? si eventual sa o mut pentru a fi reparata? necesita transport cu platforma.