Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna totala [EDITAT]
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna totala [EDITAT]

Buna seara.
As vrea sa aflu cum se calculeaza dauna totala. Am auzit ca as putea primi 75% din valoarea reala a masinii. cum se calculeaza valoarea reala? e vorba de un logan din 2007, pretul de nou fiind aproximativ 7000.
multumesc
au dreptul de a va da un rapsuns privind despagubirea chiar dupa 90 de zile de la data avizarii daunei, sa va uitati in Ordinul CSA.aveti dreptul sa va adresati oricarui service conform normelor CSA
vlavali a scris:

Incercand astazi sa stabilesc o intalnire de conciliere mi s-a spus ca mai nou masina urmeaza a fi reparata. a primit acceptul de intrare in reparatie....
Am doua adrese primite precum ca e dauna totala, iar astazi ...surpriza ...poate fi reparata. (discount din partea service-ului)

Au acest drept de a ma tine fara masina 2 luni ca e dauna totala, iar acum sa poata fi reparata?

pot cere o alta reconstatare din partea unui service autorizat dacia? si eventual sa o mut pentru a fi reparata? necesita transport cu platforma.

Cateva precizari:
- aveti dreptul la acoperirea platii transportului numai o singura data, in caz de avarie,(autovehicul netransportabil) si numai de la locul accidentului pana la cel mai apropiat service .
- valoarea reparatiei determina incadrarea in dauna totala, asa ca aveti grija cum va incadrati la noul service.
- la dauna totala se plateste integral valoarea reala, daca pagubitul accepta reparatia, suportand plata diferentei de la valoarea reala > valoare deviz.
Functie de interesul pe care il aveti, decizia va apartine!!:thumbup:
este adevarat ca nu mai exista in lege posibilitatea de intrunire de conciliere? daca da, in baja carui articol se poate face o intrunire de conciliere?
Puteti sa va lamuriti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
buna seara,

pan la urma, a fost declarata din nou dauna totala. sunt multumit de coeficientul de uzura corectat.

daca accept varianta de 75% + epava(25%) este adevarat ca imi voi lua cei 75% din valoarea reala FARA TVA?

nu am gasit in ordin 14 din 2011 al csa un articol care sa faca referire la asta..