Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cuplu decedat, fara urmasi, cine mosteneste?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cuplu decedat, fara urmasi, cine mosteneste?

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: in cazul decesului unei persoane, sotul ei fiind decedat, fara ca sotii sa aiba copii, cine vine la mostenire? Sotul a lasat prin testament partea lui de apartament sotiei, dar apartamentul este inca pe numele amandorura. Este valabil testamentul facut de sotul decedat in favoarea sotiei? Rudele sotului decedat pot ridica pretentii la mostenire in acest caz, sau doar rudele sotiei? pana la ce grad de rudenie?
Va multumesc
Eu nu vad nici o sansa. Omul a dispus prin testament de bunul lui. Nu conteaza cum l-a dobandit.

Acesta poate fi un motiv intemeiat de atacare a testamentului sau a succesiunii de catre urmasii sotului?

Dar este o problema, sotul are sau nu urmasi? Ca in titlu ziceti ca n-are.

Nu au copii, la asta m-am referit in titlu, dar au nepoti din partea ambilor soti.
Multumesc doamnei Manuela si pentru al doilea raspuns.
cu placere si mult succes.