Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata stimulent de insertie

Buna ziua,

Ma numesc Gabriela. Am nascut pe 4 septembrie 2013. De pe data de 2 septembrie sunt in concediu postnatal. Nu imi doresc sa intru in CIC si voi reveni la serviciu pe data de 16 decembrie, direct din concediu postnatal. In acest caz, voi beneficia de plata stimulentului de insertie, daca nu mai optez pentru CIC? Multumesc frumos.
Gabriela Badea, Alte profesii
Buna seara. Am o prietena care a optat pentru concediu de ingrijire copil pana la 2 ani. Copilul implineste 2 ani in 20.02.2014, dar ea va reveni la munca in 04.02.2014. Pe perioada 04.02.2014 - 20.02.2014 poate primi stimulent de insertie ? I-am aratat in oug 111/2010 art.15 , alin.(3) care spune asa :

"Pentru fracţiunile de lună, cuantumul drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se stabileşte proporţional, în funcţie de numărul zilelor calendaristice din luna respectivă pentru care acestea se cuvin şi se acordă."

De aici eu as intelege ca da, insa dansa spune ca a intrebat la primaria in raza careia se afla si ca i s-a spus ca nu poate beneficia de stimulent sub 30 de zile. Este adevarat ? Daca da, unde este reglementat acest lucru. Multumesc frumos.
1. Nu este reglementat nicaieri ceea ce vi s-a spus de la Primarie.

2. Cine v-a spus asa ceva sa va spuna si textul de lege.
Multumesc frumos, n-am mai avut nici un salariat care sa fie in situatia de a cere stimulent pentru mai putin de o luna, vroiam sa fiu sigura inainte sa o trimit sa "insiste".:P