Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Injurii pe un site, actionare in judecata admin
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Injurii pe un site, actionare in judecata admin

Mai stie cineva sa imi spuna ce sa fac in legatura cu injuriile pe care le-am primit pe un forum al unui site? Ce as putea sa fac? Il voi da in judecata pe administratorul siteului si el va fi nevoit sa dea ip-urile celor care m-au denigrat pe mine. Ce credeti, am sanse? Sau ce ma sfatuiti?
IP-urile vi le va dezvalui administratorul forumului daca ati obtinut mandat judecatoresc care-l sileste sa faca asta. Daca nu, nu. Ce faceti mai departe cu ele: porniti proces impotriva furnizorului de acces care detine aceste IP-uri pentru a afla cine se ascunde in spatele lor. Daca obtineti mandat judecatoresc, furnizorul va fi silit sa dezvaluie identitatea celui care a trimis mesajele. Daca e o adresa de internet cafe sau de proxy de anonimizare, asta e, i s-a pierdut urma.
Buna ziua ! am si eu o problema ceva de genu ! Multi dintre cei care au comentat nu au habar sa porneasca un calculator ! Asa ca , daca dumneavoastra suspectai pe cineva , depuneti plangere ca fiind acea persoana suspecta si cererti ca seful de post de politie sa scoata mandat de verificare a Ip-ului ! Daca aveti Ip-ul celui care va adresat cuvinte jignitoare , si se potriveste cu a suspectului , cazul merge in instanta , unde puteti cere daune morale in valoare de 50000 lei si indivivul va lua o amenda penala + va fi obligat sa plateasca costurie judecatii + daune morale , cat zice instanta ! Oricum, dumneavoasta sa pastrati convorbirile unde va jigneste !
Calomnia si jignirea nu mai sunt infractiuni sau contraventii, asa ca nu vad ce baza legala ar exista ca Politia sa ceara mandat si ca faptasul sa fie condamnat la amenda penala. Este un diferend in drept civil, nu are de a face cu Codul Penal.
Stimate DPMN , calomnia si jignirea sunt din nou in Codul Penal ! Informati-va inainte sa raspundeti la intrebari !
Cornel Vasile, Consilier juridic
La sfarsitul lui martie a.c. ramasesera dezincriminate, vezi [ link extern ]

La mijlocul lui aprilie, la fel, vezi [ link extern ]

S-a schimbat iar legea? Unde scrie asta? Ca pe Google n-am gasit nimic despre asta.
tgeorgescu, utilizator