Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Injurii pe un site, actionare in judecata admin
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Injurii pe un site, actionare in judecata admin

Mai stie cineva sa imi spuna ce sa fac in legatura cu injuriile pe care le-am primit pe un forum al unui site? Ce as putea sa fac? Il voi da in judecata pe administratorul siteului si el va fi nevoit sa dea ip-urile celor care m-au denigrat pe mine. Ce credeti, am sanse? Sau ce ma sfatuiti?
Art. 205 din Noul Cod Penal este pentru lipsirea de libertate, vezi [ link extern ]
Cel care trebuie sa se informeze sunteti dvs, @ Andrei !
Domnilor , in vara asta am fost chemat la Parchet pe motiv ca sunt suspect intr-un dosar pentru calomnie si jignire ! Si se specifica clar ca sunt suspect ca am comis infractiunea prevazuta in art. 205 Cod penal.

[Editat - atentie la exprimare!]
Admin, administrator
Nu stiu daca v-a scapat detaliul ca de la 1 februarie a.c. se aplica alt cod penal, in care art. 205 spune cu totul altceva decat art. 205 din vechiul cod penal. Si mai e un articol, ca se aplica legea mai favorabila inculpatului. In noul cod penal nu scrie ca ar fi contraventie sau infractiune a calomnia pe cineva. Exista o decizie mai veche a Curtii Constitutionale ca este neconstitutional sa nu fie urmarita penal calomnia, atat ca nicio lege in vigoare nu prevede urmarirea penala a calomniei. Vinovat pentru situatia de fapt este Parlamentul Romaniei, care nu a mai incriminat calomnia. Si Curtea Constitutionala nefiind legiuitor nu poate stabili pedeapsa pentru calomnie, amenda de 1 leu, 2 lei, 10 lei, o zi de puscarie sau doar mustrare. Nefiind stabilita nicio pedeapsa pentru calomnie, procuratura nu va poate aplica niciun fel de pedeapsa. Faceti plangere pentru abuz in serviciu la primul procuror al parchetului de care tine procurorul care v-a anchetat.