Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresiune fizica cu intentie in timpul serviciului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresiune fizica cu intentie in timpul serviciului

Va rog sa stiu daca dupa 10 zile de la data cand a avut loc agresiunea, documentele medicale solicitate de catre I.M.L. unitatii spitalicesti nu au ajuns pentru a se analiza si eliberara catre victima certificatul medico-legal , ma pot prezenta la politie sa depun plangere si la care sectie . Specific ca am depus numai plangere la unitatea unde lucrez pentru ca am fost agresata fizic cu intentie de un coleg de serviciu in timpul orelor de lucru . Va multumesc .
Actul de sesizare trebuie sa fie depus in termen de doua luni de la data la care persoana care a suferit un prejudiciu a cunoscut sau a putut cunoaste identitatea faptuitorului.

În consecinţă, dacă plângerea prealabilă pentru fapta de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor prevăzută în art. 246 C. pen. a fost introdusă cu nerespectarea dispoziţiilor art. 284 C. proc. pen., după expirarea termenului de 2 luni prevăzut în aceste dispoziţii, este incident cazul care împiedică punerea în mişcare sau exercitarea acţiunii penale prevăzut în art. 10 alin. (1) lit. f) C. proc. pen., referitor la lipsa plângerii prealabile.