Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ajutor - dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ajutor - dosar penal

buna seara. Am si eu o intrebare, de curand mi-sa intamplat ca am aflat faptu ca o persoana care vorbea cu mine la telefon de pe un abonament. Defapt,abonamentul era furat.. si eu vorbea cu persoana respectiva pe acel abonament. Problema e,ca acum sunt chemata la politie..ca mi-sar fii facut dosar penal. Ce e de facut in cazul acesta? Avand in vedere ca eu nu stiam ca acel abonament este furat.
Mergeti si spuneti adevarul, asta trebuie sa faceti.
Da,dar..daca interpreteaza gresit..? si ma baga ca si complice..? Si persoana cu care am vorbit(ce-a care presupun eu ca are cartela furata) daca nu o sa recunoasca..?
Daca sunteti nevinovata, adevarul este cea mai buna aparare.
Dar,daca..nustiu,sa ma exprim..ma poate baga ca si complice. Politia are dreptul,sa vada convorbirile telefonice?
Daca nu stiti sa va exprimati, aveti dreptul sa fiti asistata de un avocat.