avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj cu 2 proprietati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj cu 2 proprietati

Am divorțat după 18 ani de căsnicie. Înainte de a mă căsători am primit de la serviciu un apartament. Când s-au dat apartamentele spre vânzare (eram deja căsătorit), am plătit avansul și l-am terminat de achitat în august 2013. Între timp ne-am cumpărat și o casă la țară. Fosta soția dorește să vindem cele două proprietăți și să împărțim totul la doi. Eu i-am făcut următoarea propunere: mie să-mi rămână apartamentul (pe care l-am achitat singur), ea să rămână cu casa de la țară și toată povestea să o rezolvăm la un notar Bineînțeles că nu este ce acord. Dorește să rezolvăm totul prin tribunal. Ce mă sfătuiți să fac?
Ati ajuns la un mediator ? Apelati la unul, daca raspunde invitatiei poate ajungeti la un acord.
Daca dvs vreti sa pastrati unul din imobile, n-o sa va puna instanta sa vindeti ca asa vrea ea.
Vindeti casa de la tara, stabiliti un pret pt ap si dati-i o diferenta de bani cat sa echilibreze loturile.
Puteti cere suspendarea dosarului pana vindeti casa de la tara.
Ultima modificare: Duminică, 5 Ianuarie 2014
gi-jane2, moderator
inti trebuie sa divortati irevocabil ca sa puteti face partaj.
daca nu aveti copii minori nu inteleg de ce nu puteti divorta din culpa comuna.

pe urma ii faceti o invitatie le mediere si , daca nu se poate, deschideti proces in instanta.
probabil ca vre-un avocat ia spus ca are sanse mari sa obtina apartamenul.....
Nu am ajuns la mediator. ?Doamna? este extrem de încăpă?ânată. S-ar putea să răspundă invita?iei, dar dânsa dore?te să împăr?im totul. Eu i-am explicat că nu vreau decât apartamentul, iar casa de la ?ară să îi rămână ei.
Avem o feti?ă de 6 ani.
Mi-a? fi dorit să rezolv totul elegant, dar se pare că nu se poate.

[ cand aveti de completa, folositi functia " editeaza" , multumesc]
Ultima modificare: Duminică, 5 Ianuarie 2014
gi-jane2, moderator
v-am explicat, cu mediatorul nu rezolvati nimic daca nu faceti intai actiune de partaj. ca sa rezolvati amiabil trebuie ca ambele parti dsa-si doreasca acest lucru. avand in vedere ca aveti un copil minor care, banuiesc va avea domiciliul stabilit la mam, aceasta va considera ca are sanse mai mari sa obtina apartamentul , mai als daca este si domiciliul comun.sotia are unde sa locuiasca?
Încă locuim împreună în apartament. Nu are unde să se ducă decât la țară, acolo unde avem casa cumpărată.

Alte discuții în legătură

Bună ziua, În anul 2017 am achiziționat un apartament cu credit ... Mihai Luca Mihai Luca Bună ziua, În anul 2017 am achiziționat un apartament cu credit prima casa împreună cu soția. Anul acesta am divorțat, eu vreau sa rămân eu cu ... (vezi toată discuția)
Divort/cale amiabila iuli113 iuli113 Buna ziua, Am urmatoarea speta: M-am casatorit anul trecut,anul acesta in luna mai mi-am cumparat impreuna cu sotia un apartament prin prima casa-valoare ... (vezi toată discuția)
Drept locativ lucianmarian lucianmarian Ne-am cunoscut, am cumparat apartament prin Prima Casa si apoi ne-am casatorit. Am divortat pe cale notariala, ea a ramas sa locuiasca acolo, eu m-am mutat la ... (vezi toată discuția)