Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj cu 2 proprietati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj cu 2 proprietati

Am divorțat după 18 ani de căsnicie. Înainte de a mă căsători am primit de la serviciu un apartament. Când s-au dat apartamentele spre vânzare (eram deja căsătorit), am plătit avansul și l-am terminat de achitat în august 2013. Între timp ne-am cumpărat și o casă la țară. Fosta soția dorește să vindem cele două proprietăți și să împărțim totul la doi. Eu i-am făcut următoarea propunere: mie să-mi rămână apartamentul (pe care l-am achitat singur), ea să rămână cu casa de la țară și toată povestea să o rezolvăm la un notar Bineînțeles că nu este ce acord. Dorește să rezolvăm totul prin tribunal. Ce mă sfătuiți să fac?
Ati ajuns la un mediator ? Apelati la unul, daca raspunde invitatiei poate ajungeti la un acord.
Daca dvs vreti sa pastrati unul din imobile, n-o sa va puna instanta sa vindeti ca asa vrea ea.
Vindeti casa de la tara, stabiliti un pret pt ap si dati-i o diferenta de bani cat sa echilibreze loturile.
Puteti cere suspendarea dosarului pana vindeti casa de la tara.
gi-jane2, moderator
inti trebuie sa divortati irevocabil ca sa puteti face partaj.
daca nu aveti copii minori nu inteleg de ce nu puteti divorta din culpa comuna.

pe urma ii faceti o invitatie le mediere si , daca nu se poate, deschideti proces in instanta.
probabil ca vre-un avocat ia spus ca are sanse mari sa obtina apartamenul.....
Nu am ajuns la mediator. ?Doamna? este extrem de încăpă?ânată. S-ar putea să răspundă invita?iei, dar dânsa dore?te să împăr?im totul. Eu i-am explicat că nu vreau decât apartamentul, iar casa de la ?ară să îi rămână ei.
Avem o feti?ă de 6 ani.
Mi-a? fi dorit să rezolv totul elegant, dar se pare că nu se poate.

[ cand aveti de completa, folositi functia " editeaza" , multumesc]
gi-jane2, moderator
v-am explicat, cu mediatorul nu rezolvati nimic daca nu faceti intai actiune de partaj. ca sa rezolvati amiabil trebuie ca ambele parti dsa-si doreasca acest lucru. avand in vedere ca aveti un copil minor care, banuiesc va avea domiciliul stabilit la mam, aceasta va considera ca are sanse mai mari sa obtina apartamentul , mai als daca este si domiciliul comun.sotia are unde sa locuiasca?
Încă locuim împreună în apartament. Nu are unde să se ducă decât la țară, acolo unde avem casa cumpărată.