Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de garantie

e normal sa mi se ceara la angajare sa girez cu casa?
Solicitati angajatorului sa va prezinte temeiul legal in care va solicita casa drept garantie. si cum nu exista asa ceva... nu prea are ce sa va arate. Si dumneavoastra nu sunteti obligata sa semnati un asemenea contract de garantie.
ART. 31 – Perioada de proba

(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 30 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

Conform codului muncii perioada de proba pentru functii de conducere este de 90 zile nu de 6 luni.
Din start angajatorul abuzeaza.
Este bine sa luati decizia corecta atat in privinta postului cat si in privinta girarii cu casa pentru acest job.
poate numi pe cineva fara studii superioare in functia de director?
Daca dna este proaspat absolvent, perioada de proba poate fi 6 luni.Functia de director de hotel poate fi si fara studii superioare,este conform cerintei fisei de post.Deocamdata nu exista o corelatie intre functii si studii, decat pentru anumite functii reglementate.Sa nu va puneti niciodata garantie propiul apartament pentru nicio garantie la locul de m-ca.Succes.aveti o raspundere mare!
Chestia asta cu absolvent fara experienta se cam bate cap in cap cu conditiile cerute pentru angajare gestionar din Legea nr. 22/1969