Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediat fara motiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediat fara motiv

Buna. Am nevoie de ajutor! In cazul in care x este concediat, el are dreptul la plata salariului pana in ziua concedierii? care este temeiul legislativ pe care se poate baza?
va multumesc!
Dar daca domnul X nu s-a mai prezentat la serviciu o perioada de timp? Pentru absente nemotivate se plateste salariu? De asta ceream mai multe amanunte.
este vorba despre o concediere pt motive care tin de persoana salariatului si anume o abatere disciplinara nedovedita de catre angajatori si nu s-a facut o cercetare disciplinara, cel putin nu a fost convocat la o asemenea cercetare. dupa parerea mea x a suferit un prejudiciu in urma unei asemenea concedieri. ce prejudicii am dreptul sa invoc?
in decizie scrie ca ar avea 10 zile nemotivate dar aceste zile angajatorul nu le poate dovedi deoarece nu exista de fapt.
Pastrati plicul pe care l-ati primit de la ITM ( aceasta este dovada ca ati luat la cunostinta sdespre decizia de desfacere), si repede la tribunalul unde domiciliati, in termen de 30 de zile de cand ati primit decizia, pentru a face contestatie impotriva deciziei de concediere. Consider insa ca veti avea nevoie de ajutor de specialitate pentru intocmirea contestatiei. Puteti cere anularea deciziei, plata salariului restant, plata zilelor de concediu neefectuat, reintegrare in munca.
edit: M-am gandit eu ca e ceva cu absente nemotivate:). Atata timp cat X are martori cu care sa probeze ca a fost la serviciu in acele zile, are toate sansele sa castige. Succes!
pakos, utilizator
si daca x nu are martori ca a fost la servici in zilele respective mai are vreo sansa de castig?este sofer, deci era mai tot timpul plecat.