Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lncetare drept folosinta contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lncetare drept folosinta contract inchiriere

Am inchiriat un apartament in 2011 inainte de 1.10 pe vechea lege 114/1996, pe o perioada de 3 ani. Contractul a fost redactat de agentie, se arata ca “proprietarul poate rezilia .. in caz de neplata chiriei.. Pentru orice litigii partile se vor adresa instantei de judecata”.
Chiriasul nu a platit chiria de mai multe luni, l-am notificat ca daca nu plateste restantele consider contractul reziliat si ii cer sa elibereze apartamentul. Termenul a trecut si tot nu a platit.
Vechiul cod civil la art.1021 si legea 114/1996 la art.24 impun ca pentru rezilierea contractului sa ma adresez instantei si ca numai prin hotarire a instantei poate fi desfiintat/reziliat contractul.
Intrebarea mea este urmatoarea: pana la solutionarea cererii mele de reziliere a contractului de catre instanta, chiriasul notificat mai are sau nu dreptul de a folosi locuinta? Mai detine sau nu un titlu valabil?
Intreb deoarece as vrea sa il evacuez pe noua procedura speciala de la art.1033 C.pr.civ., dar pentru ca cererea sa fie admisibila am inteles ca este necesar ca el sa nu mai aiba dreptul de a locui in apartament.
poate inchidera utilitatilor il va face sa mediteze un pic mai repede ...ce spuneti ?
Proprietarul poate plati despagubiri in cazuri de gen, nu i-as recomanda.