Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Familia - parasirea domiciliului impreuna cu minorul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Familia - parasirea domiciliului impreuna cu minorul

Buna seara
Sunt casatorit de 5 ani si avem o fetita sotia a plecat de acasa eu zic premeditat cu tot cu copil acum ea fiind la socrii si nu pot sa mi mai vad copilul sau sa vb cu el la telefon .A fost acasa am lasato sa ia de imbracat pentru copil si pentru ea .
Nu suntem divortati sau sa existe ceva anume legal asupra copilului.
Ce anume sa fac ?
Multumesc
Puteti sa divortati rapid si usor la notar, daca nu sunteti intelesi cine si ce atunci in instanta.
Buna seara
Daca este cineva sa mi poata da un sfat .
Maine trebuie sa ma prezint la notarul public acolo unde sotia a intentat Divort cu minori .
Antrebarea mea este ce anume se intampla maine
Eu nu doresc sa divortez dar sotia vrea
Daca nu se poate si nu se poate vreau sa cer custodia comuna a minorului este posibil?
CE anume prevede custodia comuna ?
Daca este cineva sa mi da un sfat sau orice anume este binevenit
Multumesc
Opitunea asupra desfacerii casatoriei/divortului va apartine si dumneavoastra. Daca nu vreti sa divortati si nu exista motive intemeiate va puteti opune maine si atunci se incheie procedura urmand ca sotia sa se adreseze instantei de judecata daca doreste in continuare sa se desparta de dumneavoastra.
Custodia comuna pe care doriti sa o cereti dumneavoastra se numeste in codul civil exercitarea autoritatii parintesti in comun si este prevazuta la art. 397. Exercitarea in comun a autoritatii parintesti se traduce prin faptul ca ambii parinti sunt indreptatiti si obligati sa se ocupe de cresterea, ingrijirea si educarea copilului. Chiar si in astfel de conditii domiciliul trebuie stabilit doar la unul dintre parinti.
buna seara
Motivele sunt de natura verbala nu fizica .
Sa inteleg ca,maine ne va intreba daca da sau nu .
Nu exista un termen de 30 zile sau ceva de genul acesta pentru a se vedea poate se ajunge la o solutie ?
Intrevederea este comuna sau separat si dupa impreuna .
Intreb pentru ca nu a m mai fost in aceasta situatie.
Este posibil sa vina si minorul maine? are doar 5 ani
Multumesc mult
daca nu doriti sa divortati nu se poate sa divortati la notar . trebuie sa faca proces. Custodia comuna insemana exercitarea autoritatii parintesti in comun ( adica sa vegheati la cresterea si educarea copilului sa va consultati etc)

ba da. notarul va va da acel termen
trebuie sa intelegeti ca notarul nu face proces, nu va judeca ...daca nu vreti sa divortati sau nu va intelegeti este de ajusns sa declaratia sta notarului si nu va va divorta. notarul doar ia act de intelegerea dvs sa divortati si privitor la copil ( domiciliu, custodie, pensie alimentara)
Antoanela Geaman, Avocat