Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Creștere salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Creștere salar

Buna ziua

Un angajat care a avut CIM suspendat nu dorește sa-si reia activitatea si cu acordul părțile CIM încetează la sfârșitul suspendarii, deci el nu va lucra nici o clipa . dacă angajatul acesta are salariul sub minimul aplicabil la data incetarii, dupa operarea incetarii suspendarii si înainte sa se opereze încetarea CIM se operează majorarea?

Dar dacă da aceasta majorare ar produce efecte începând cu data incetarii??
Decizia poate fi comunicata salariatului prin posta.Nu exista nicio obligatie de a fi inmanata personal.

Se poate emite o singura decizie care sa cuprinda toate cele trei operatiuni.

Nu vad unde s-a pus problema platii salariului. Cred ac se face o confuzie intre modificare care decurge din lege si plata salariului pentru munca prestata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Încă o data multumesc

In HG 871/2013 Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 850 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,059 lei/ora
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,357 lei/ora.

Dar modificările nu trebuie sa intervină in perioada cât CIM e valabil?

Asta este ceea ce nu înțeleg - cum se poate modifica un contract care nu mai produce efecte ( care este încetat)?

De ex dacă un contract încetează cu 01.01.2014 atunci înainte de înregistrarea încheierii trebuie majorat salariul minim?
zxz19, utilizator
HG prevede ca de la 01.01.2014 se modifica salariul si nu din data de 02.01.2014 .

In opinia mea, operatiunile ar fi : incetarea suspendarii, modificarea salariului conform HG si apoi inceare c.i.m. Daca toate sunt cu aceeasi zi, atunci nu va mai exista notiunea de plata a salariului.

Dvs optati pentru solutia care o doriti s-o aplicati.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc

Dvs considerati ca la data incetarii CIM mai produce efecte?
zxz19, utilizator
Eu sunt de principiu, ca in tacerea legii, data incetarii unui c.i.m. poate fi si zi lucratoare.